تبلیغات
پارک نیمکت

 

خوب این پارک ما یه نیمکت دیگه ای هم داره به اسم  10 رازعلمی در ...

 

این بخش رو گذاشتم برای کسایی که دوستدارن  از خبر های جدید تکنولوژی بدونن

 

 میدونم که خیلی خوشتون میاد حتما به این بخش هم سر بزید

 

فقط و فقط توصیه ام به شما اینه که نظر یادتون نرررررررره .!!!!   

 

 

 


 

10 راز علمی در 16 فروردین 1393

1. مرز صفر مطلق:

محققان دانشگاه لودوینگ ماکسی میلیان مونیخ موفق شدند با کمک اتم های پتاسیم  به دمای صفر مطلق نزدیک شوند. صفر مطلق -273.15 درجه سانتی گراد است و محققان این دانشگاه موفق شدند دمایی در حد -0/000000001 درجه کلوین را تولید کنند.

2. ماده تاریک:

یک تحقیق در سال گذشته نشان داد احتمالا دلیل تغیر در اندازه حرکت فضا پیماهایی که به زمین نزدیک می شوند وجود هاله ای از ماده تاریک در اطراف زمین است. محققان می گویند: این ماده باعث تغییر گرانش و تغییر در اندازه حرکت این فضاپیماها می شود.

3. ذره بنیادین جدید:

دو تیم تحقیقاتی مستقل در چین و ژاپن در پس مانده حاصل از برخورد ذرات بنیادین در شتاب دهنده ها، ذره جدیدی در حوالی انرژی 3/9 گیگا الکترون ولت یا فتند که Zc نام گذاری شده است. هنوز وجود این ذره به طور قطعی اثبات نشده اما محققان می گویند: این ذره از چهار کوارک تشکیل شده و لحظاتی بعد انفجار بزرگ پدید آمده است.

4. عنصر115:

گروهی بین المللی از فیزیک دانان، عنصر جدیدی با115 پروتون را در شتاب دهنده GSI در آلمان سنتز کرده و آن را موقتا آنانپنتیوم نامیده اند که به لاتین می شود 1-1-5 به علاوه پسوند یوم. عناصر سنگین تر از اورانیوم در طبیعت وجود ندارد و تولید آنها در آزمایشگاه امکام پذیر است.

5. دوربری:

در چند تحقیق جداگانه محققان طی سال گذشته موفق به تله پورتیشن یا دور بری ذرات بنیادین در فاصله های طولانی شدند. محققان در چند آزمایش بارها رکورد این کار را در سال گذشته شکستند و سرانجام محققان چینی آن را با جابه جایی دو فوتون به 100 کیلومتر رساندند.  

6. خور شید گر گرفت:

 تابستان سالی که گذشت زمانی بود که خورشید هم زمان به اوج دوران فعالیت هایش رسید خورشید در چرخه های کوتاه مدت 11سال و چند ماه و چرخه های بلندتر چندین ده ساله در فعالیت هایش اوج و فرود تجربه می کند. چند شراره عظیم خورشیدی هم سال گذشته راهی فضا شد اما از زمستان امسال وارد یک فاز آرام شده و پیش بینی می شود در یک دوره 100 ساله به تدریج کم تحرک تر می شود.

 7. نخستین نقشه پلانک:

بهار سال گذشته سرانجام نخستین نقشه از تابش زمینه کیهانی که بر اساس داده های ماهواره پلانک تهیه شده بود منتشر شد. این نقشه پیش فرض های علمی درباره دوران تورمی و انفجار بزرگ را تایید کرد اما چند ناهنجاری هم در آن دیده شد که کماکان بی توضیح مانده اند.

 

 

8. روزتا بیدار شد:

در ابتدای زمستان امسال کاوشگر روزتا که در پوشه ای از منظومه شمسی به خواب رفته بود برای پی گیری ماموریت اش در فضا و ملاقات فضای اش از خواب بیدار شد. این سفینه در سال پیش رو با ستاره دنباله داری به نام /67Pچوریوموف گراسیمنکو دیدار می کند و در ماه نوامبریک فرود گراز سفینه جدا شده و روی ستاره دنباله در می نشیند تا آزمایش هایی را روی این جسم یخ زده انجام دهد.

9. پروازبا بالهای نور:

سولار ایمپالس نخستین هواپیمای تمام خورشیدی جهان در ابتدای تابستان سفرش از غرب به شرق آمریکا را با موفقیت تمام کرد و در فرودگاه بین المللی جان اف. کندی به زمین نشست. این هواپیما که تمام نیروی پروازش را از صفحات خورشیدی روی بالهایش به دست می آورد، نخستین نمونه موفق این هواپیماهاست.

10. جانشین کنکورد:

سرانجام بعد از یک دهه فراموشی بوئینگ هواپیمای مسافر بری مافوق صوتش به نام آیکون II را در مرکز تحقیقاتی گلن ناسا آزمایش کرد. بوئینگ این هواپیمارا پرچم دار نسل آینده مسافربرها می داند که بعد از هواپیمای کنکورد توانایی حمل مسافر را با سرعت مافوق صوت دارد و مشکلات کنکورد در آن حل شده است. 

 

7 راز علمی در 10 مرداد 1394


◇ژنتیک

         I جوانی در پیری^.^

یافته های جدید گروهی از محققان بین المللی نشان میدهد که سرعت و زمان شروع پیری در افراد مختلف، متفاوت است. آن ها یک گروه هزار نفره در نیوزیلند که همگی در سال های 1972-1973 به دنیا آمده بودنند زیر نظر گرفتند و بعد میزان پیری آنها را در سنین 30،32،26 سالگی ارزیابی کردنند. این ارزیابی شامل هجده شاخص مربوطه به بیماری های مزمن ناشی از افزایش سن، از جمله کارکرد دستگاه تنفسی، قلبی و عروقی، کلیوی، کبدی، سیستم ایمنی، سلامت دندان و لثه و میزان تخریب DNA بود. به علاوه، کاهش فعالیت جسمی و ذهنی و تصور افراد از پیری یا جوانی خودشان نیز در نظر گرفته شد. این برسی ها باعث شد تا در کمال تعجب پژوهشگرآن علائم پیری را حتی در سن 26 سالگی کشف کنند. ضمن اینکه سرعت پیر شدن افراد مختلف هم از نظر آن ها بسیار عجیب بود؛ چون با آنکه همگی این افراد 38 سال داشتند، سن زیست شناختی بین 28 تا 61 سال متغیر بود. محققان پیش بینی کردند بهره هوشی آنهایی که سن زیست شناختی بالاتری دارند باید پایین تر آمده باشد که نتایج برسی هم همین موضوع را نشان داد. این پژوهشگران در مرحله بعد به دنبال یافتن پاسخ این سوال خواهند رفت که چه عواملی بر سرعت پیر شدن تاثیر میگذارد؟؟؟؟؟؟؟؟!


فیزیک

|| ذره ای با پنج کوارک ^-^

《 گای ویلکینسون》سخنگوی پروژه ی LHCb درمرز تحقیقات سرن اعلام کرده که نه تنها یک ذره پنج کوارکی می تواند برجستگی نمودار توزیع ذرات ناشی از فروپاشی پروتون در برخورد دهنده ی 《هادرونی》 در حوالی انرژی 4500 گیگا الکترون ولت یا را توضیح دهد. او گفته است: "مطالعه ی این ذره می تواند چگونگی تشکیل ذرات معمولی مانند پروتون ها و نوترون ها را در اختیار ما قرار دهد" کوارک ها، عناصر ریز سازنده ی ذرات ریز اتمی هستند. درحالی که پروتون ها و نوترون ها از سه کوارک ساخته شده اند؛ ذرات کمتر رایج بی ثبات تری مثل ~ مزون~ ها هم وجود دارند که دارای چهار کوارک هستند. دانشمندان در تلاش برای شناسایی نسخه ی پنج کوارکی یا پنتاگون کوارک بودند، اما از سال 1964 که فرضیه وجود چنان ذراتی متوسط موری گل مان و جورج زویگ ارائه شد، هیچ شاهدی برای آن کشف نشده بود. نتایج این پژوهش در arxiv به چاپ رسیده است.


کیهان شناسی

||| خانه سیارات صخره ای ^○^

نتایج یک تحقیق در موسسه ی 《کارنگی ملون》واشنگتن _ که در 《Journal The Astrophysical》به چاپ رسیده_ نشان می دهد بازوهای مارپیچی کهکشان ها در شکل گیری سیارات صخره ای نقش اساسی دارد.براساس نظریه های کنونی، دانه های غبار موجود در این دیسکت های غبار های کهکشانی سنگ ریزه هایی را شکل میدهند که خود به شکل تخته سنگ رشد می کنند و سپس اجرام کوچک و جنین های سیاره شکل می دهند که در نهایت سیارات خاکی صخره ای را میسازند. "آلن باس" سرپرست این تحقیق و همکارانش موفق شدند؛ نشان دهند که در این بازو های چرخان شرایط مساعد برای شکل گیری بذر سیارات صخره ای وجود دارد و بادهای کیهانی باعث پراکنده شدن و عقیم ماندن دیسکت نمی‌شوند. این مدل توضیح میدهد که منظومه های ستاره ای درحال رشد، چگونه در مقابل از دست دادن جرم اجرام بسیار بزرگ تر ( پیش از اینکه تخته سنگ هایشان شانس رشد داشته باشند) مقاومت می کنند. پزشکی ترمیمی

|||| بینایی با داروی ژنتیک ^ _ ^

از سال 2007 تا کنون آزمایش های بالینی با استفاده از ژن تراپی باعث شده بینایی افراد بسیاری به آن ها برگردد؛ ده ها کودک و انسان بزرگ سال مبتلا به نابینایی و یا کم بینایی، تحت اثر درمان های مختلف توانسته اند بینایی خود را تا حدودی به دست آورند و حتی به طور طبیعی از توانایی شان در مسیر یابی استفاده کنند. به گفته ی  "منظر اشتری" متخصص اعصاب دانشگاه پنسیلوانیا، نتایج به دست آمده از آزمایش ها، بی نظیر و باورن نکردنی است و جهان امروز در آستانه ی ورود نخستین داروی ژن تراپی برای به دست آوردن دوباره بینایی قرار دارد. این دست آورد نشان میدهد به دست آوردن مجدد بینایی، باعث ترمیم مسیر های بصری در مغز خواهد شد. این ظرفیت مغز که به وسیله ی 
 خخخخخ نظر بدین تا بزارم

 


برچسب ها : خبر/ , ذره بنیادین جدید/ , عنصر115/ , نخستین نقشه پلانک , /سفینه روزتا ,
دنبالک ها : شارژرایتل ,

نظرات () نویسنده: F . 4 . T . E . M . E . H یکشنبه 22 تیر 1393 - 05:47 ق.ظ

آخرین مطالب

» " خبر جدید " ( جمعه 30 بهمن 1394 )
» ( پنجشنبه 15 مرداد 1394 )
» " بخش دوم کشور آلمان " ( پنجشنبه 1 مرداد 1394 )
» ( یکشنبه 14 تیر 1394 )
» " آشنایی با کشور آلمان " ( سه شنبه 23 دی 1393 )
» "Welcome to group Yanger Chemists ( یکشنبه 21 دی 1393 )
» " دانستنیها " ( پنجشنبه 30 مرداد 1393 )
» " بخش سوم کشور آلمان " ( جمعه 24 مرداد 1393 )
» " جهان عجایب " ( یکشنبه 19 مرداد 1393 )
» " شگفتی های علم " ( سه شنبه 14 مرداد 1393 )
» جام جهانی برزیل 2014 ( سه شنبه 24 تیر 1393 )
» " 10رازعلمی در ... " ( یکشنبه 22 تیر 1393 )
» " خوش آمدید " ( پنجشنبه 14 فروردین 1393 )
 

نظرسنجیADS

آمار بازید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
( [ ]

درباره ما

ابزار امتیاز دهی

Check Page Rank of your Web site pages instantly:

This page rank checking tool is powered by PRChecker.info service

کد حرفه ای قفل کردن کامل راست کلیک
فاتولز - جدیدترین ابزار رایگان وبمستر