تبلیغات
پارک نیمکت

"   به بخش دوم آشنایی با کشور آلمان خوش آمدید  

 

 

23 Berlin[WwW.KamYab.IR] تصاویر پس زمینه زیبا از پایتخت آلمان، برلین   25 عکس

 

 سلام دوستان در این بخش همون طوری که می دونید مطالب هایی در باره کشور آلمان وجود داره که علاقه مندان برای آشنایی با این

 کشور می تونند از این مطالب ها استفاده کنند.

" در واقع ادامه مطالباتی است که در بخش اول خواندید"

... پس زود برید به ادامه مطلب ...


 

 

 

" ادبیات "    

آغاز ادبیات در آلمان، قرت نهم در قرون وسطی، با نویسندگان یرجسته ی آن زمان، چون والتر وندر وگلوید و ولفرام ون اشنباخ است. در قرون دوازدهم و سیزدهم، در آلمان، سبک ادبیات بومی و محلی با حماسه های قهرمانانه که نقالان دوره گرد می خواندند، به وجود آمد. از حماسه نویسان این زمان می توان به گوتفریدفون اشتراسبورگ و ولفرام ون اشتنباخ اشاره کرد. از پیشگامان ادبیات آلمان می توان به فردریش کلوپستوک، گوته ولدلسینگ و یوهان گوتفریدفان هردر اشاره کرد که به مقابله با سبک کلاسیک فرانسه برخاستند. ادبیات آلمان با ظهور گوته و شیلر به شهرت رسید. سبک کلاسیکی که گوته و شیلر پیرو آن بودند از افکار یونان قدیم الهام می گرفت و ضمون خود را از حوادث دوره های مختلف تاریخ اقباس می گرفت. گوته علاقه زیادی به حافظ -غزل سرای معروف ایرانی- داشته است. در سال های آخر قرن هجدهم مکتب رمانتیک آلمان به وجود آمد. آنها معتقد بودند که از نظر سیاسی و اجتماعی قرون وسطی دوره کمال بوده است. مذهب کاتولیک آلمان نیز در دوره رمانتیک ها احیا شد

         امضاء توماس مان ------>  Thomas Mann signature.svgThomas Mann 1937.jpg

در نیمه اول قرن نوزدهم، شاعران وطن پرست به سرودن اشعار رزمی و حماسی و آزادی خواهانه پرداختند که از آن جمله می توان به / هاینریش هاینه اهل رانیلند،/ خالق تصویر سفرها و کتاب ترانه ها اشاره کرد. هایینه در بین نویسندگان فرانسوی به نام ولتر آلمان مشهور شد. ادبیات آلمان طی 12 سال حکومت دیکتاتوری هیتلر در تاریکی فرو رفت و بسیاری از نویسندگان تبعید شدند. از بزرگترین رمان نویسان آلمانی در اوایل دهه 1900 می توان به توماس مان و آلفرددوبلین اشاره کرد. بعد از جنگ جهانی دوم در ادبیات آلمان دورانی جدید آغاز شد. بسیاری از نویسندگان کوشش می کردند تجربه وحشتناک جنگ و ویرانی را با کلام بازگو کنند و در این راه اغلب متاثر از نمونه های خارجی اندیشه های مکتب اگزیستانسیالیسم یا سنت مسیحی بودند. افرادی نظیر ولفگانگ بورشرت، هاینریش بل و آرنوشمید از پیروان این سبک بودند. این نوع موضع گیری ها در دهه 50 و 60 ادامه داشت و برخی نویسندگان نوعی نقد اجتماعی را با مبنای اخلاقی مطرح می کردند. بسیاری از رمان نویسان دهه 1960 به ویژه /هاینریش بل، گونترگراس، مارتین والزر و زیگفرید لنتس/ که همگی از اعضای کروه چهل وهفت بودند خود را نویسنده سیاسی می دانستند. این گروه جمعی از نویسندگان بودند که هدفشان گردآوری ادبیات جوان و گسترش آن بود و در سال 1947 شکل گرفت.

امضاء گوته ------>  Goethe Signature.gifGoethe.png

* هفت نویسنده بزرگ آلمان: تئودور مومزن(1947)، پل هیز(1910)، گرهاردهاوپمان(1912)، توماس مان(1929)، هرمان هسه(1946)، نلی زاکس(1966)، گونترگراس(1999) در قرن بیستم موفق به دریافت جایزه نوبل ادبیات شدند.

 

 

 

" معماری "

معماری قرون وسطی آلمانی در میان سبک های غالب اروپایی آن زمان جای گرفته است؛ اگرچه هیچ نقاشی یا مجسمه باشکوهی از کلیسا جامع کارولینگیان در آن که یکی از مهمترین ساختمان های مدور اروپاست باقی نمانده است. در قرن دهم،نقاشی و مجسمه سازی در معماری آلمان کاربرد پیدا کرد. کلیساهای اشپیر، ورمز، مایوس و نمونه های برجسته از سبک  رمانتیک و کلیساهای استراسبورگ،  Trier و  کلن  نمونه های با ارزشی از سبک گوتیک در قرون یازدهم و دوازدهم هستند. از هنرمندان مشهور از قرون پانزده و شانزدهم- عصر رنسانس- می توان به آلبرت دورر، لوکس گراناخ الدر و هانس هولباین یانگر اشاره کرد. سبک باروک، یکی دیگر از سبک های معماری آلمان است که در قرون هفدهم و هجدهم میلادی در کلیساهای کاتولیک و صومعه ها و کاخ های جنوب آلمان به وجود آمد. از نمونه های سبک باروک می توان به کاخ سلطنتی در برلین اقامتگاه اسقف در ورزبورگ، کلیسای وایز نزدیک مونیخ در جنوب باواریا و کاخ سلطنتی درسدن زوینگر اشاره کرد. در قرن نوزدهم معماران بزرگی چون کارل فردریش شینکل بسیاری از ساختمان های نمونه در برلین را طراحی کرده است. هنرمندان مشهور دوره رمانتیک آلمان کاسپردویدفردریش و کارل اشپیتزوگ هستند.

در آغاز قرن بیستم، هنر و معماری آلمانی با گستره ای از سبک جدید، توسعهافت. یکی از این سبک های جدید مکتب مدرسهدطراحی باهاوس بود که والترگروپیوس و لودویگ میز وان در روهه رهبران آن بودنند. در آثار آستانه آن ها هنر معماری فن آوری مدرن و کارایی عملی ممزوج می شوند، که امروزه در سراسر جهان دیده می شود. معماری معاصر آلمان مدت ها مدید درگیر موقعیت دشوار بعد از 1945 ( سال پایان جنگ جهانی دوم ) بود. شهرهای ویرانی می بایستی به سرعت باز سازی می شدند و در چنین شرایطی به کیفیت معماری کمتر بها داده می شد. امروزه در آلمان نمونه های معماری مدرن تجربی و در عین حال خلاق پیوسته بیشتر می شود. برخی از آثار ساختمانی هنوز هم پیدایش خود را مدیون سبک و اندیشه ی باهاوس هستند. در عین حال گرایش های جدید نیز در معماری باعث ایجاد بناهای قابل توجهی شده اند، مانند ساختمان تکنولوژی مدرن که در آن عناصر کاربردی اصلی مثل آسانسور، پله برقی و تاسیسات، اغلب با رنگآمیزی های متفاوت در بیرون از ساختمان قرار دارند و به این ترتیب در خدمت تزیین ساختمان قرار گرفته اند. 

گوتفریدبوهم که در سال 1986 اولین آلمانی بود که جایزه معماری ( pritzker Architectures Prize ) را از آن خود کرد گونتربنیش که براساس طرح های او بنا ها و تا سیاست بازیهای المپیک مونیخ و نیز صحن جدید مجلس فدرال آلمان در شهر بن در سال 1993 ساخته شد، فرای اوتو که در ساخت سقف های معلق انعطاف پذیر و بنا های منطبق با محیط زیست تخصص دارد و اوسوالدماتیاس انگرس که در ساختمان هایش دقیقا بر اساس اشکال هندسی بنا می شوند، از جمله معماران سرآمد آلمان هستند." موسیقی "

اولین ریشه موسیقی آلمانی به سرودها و موسیقی های مذهبی بر می گردد. موسیقی اولیه متعلق به کلیسا بود و از نواختن ارگ آغاز می شد. آغاز دوران موسیقی آلمان در قرن دوازدهم به زمانی برمی گردد که هیلدگاردبینگن موسیقی مذهبی را می نوشت.آلمانی ها نقش انکارناپذیری در موسیقی جهان داشته اند. بسیاری از بهترین موسیقی دان های جهان، مانند بتهوون، موزارت، باخ و هندل آلمانی بوده اند.در آغاز قرن پانزدهم در هنر موسیقی کلاسیک آلمان انقلابی پدید آمده که بنیانگزار آن شخصی به نام اسوالدفون ولکنشتاین بود. این موسیقی دان برای آموختن موسیقی به تمام اروپا سفر کرد و روش ها و سبک های جدید را به وطن خود برد و پس از آن طی یکصد سال موسیقی دان های آلمانی به شهرت و معروفیت دست یافتند. یکی از آن ها کنرادپاومن (1473_1410 ) از اهالی نورنبرگ است که با وجود نابینایی مشهورترین نوازنده در زمان خود بود. با آغاز قرن شانزدهم، موسیقی کاتولیک جای خود را به موسیقی کر(chorale) پروتستان ها داد که یکی از رهبران آن مارتین لوتر بود. اپرای ساوبرفلوته  (فلوت سحرآمیز ) (Zauber flote ) اثر ولفگانگ آمادئوس موزارت در سال 1791 اولین اپرا به زبان آلمانی است و پس از آن اپرا در آثار موسیقی دان هایی مانند بتهوون گسترش یافت البته اولین نمونه اپرا، دافنه، اثر هاینریش شوتز در سال 1627 بود. او بزرگ ترین آهنگساز آلمانی قبل از یوهان سباسیتان باخ ( مشهور ترین آهنگساز سبک باروک ) است. در قرن نوزدهم دو آهنگساز مهم اپرای آلمان،کارل ماریافون وبر و ریچارد واگنر بودنند که آثار خود را بر مبنای تاریخ و فولکلور آلمان می نوشتند. ریچارد اشتراوس از معروف ترین موسیقی دان های آغاز قرن بیستم آلمان است.

با روی کار آمدن نازی ها در آلمان بسیاری از موسیقی دان ها کشور را ترک کردند. در این دوران کارل هاینزاشتوکهاوزن ( Karlheinz Stockhousen ) و هانس ورنرهنز، استفاده از ساز های الکترونیک را در آثار خود، تجربه کردند. در آلمان، بیش از صد جشنواره موسیقی برگزار می شود. جشنواره بین المللی بتهوون ( Beethovenfest) هر سه سال یکبار، در شهر بن برگزار می شود. مراسم بزرگداشت موسیقی دان هایی مثل موزارت، کارل ماریا وبر، ریچارد اشتراوس، ریچارد واگنر و باخ از جشنواره های بزرگ موسیقی آلمان هستند. 

فستیوال موسیقی شلزویگ - هولشتاین (Schleswig- Holstein Musik Festival )، بزرگترین فستیوال تابستانی موسیقی آلمان است. برای بسیاری از مردم آلمان تماشای اجرای موسیقی، یا شرکت در جشنواره موسیقی، از مهمترین بهانه های برنامه ریزی سفر است و در بسیاری از مراکز مسافرتی همواره تور هایی برای دیدن اجراهای موسیقی ارائه می شود. در مدارس عمومی آلمان در موسیقی از دروس اجباری است و در آنها بیش از همه پیانو، فلوت و گیتار مورد توجه اند. ساخت ابزار آلات مختلف موسیقی  نیز در آلمان قدمت طولانی دارد.  

قدیمی ترین سالن اپرا، در سال 1678 در هامبورگ ساخته شد و مدرن ترین سالن اپرا که به گران ترین فن آوری های صحنه آرایی مجهزند، در کلن و فرانکفورت واقع اند. برلین به تنهایی سه سالن اپرا دارد. تئاتر ملی مونیخ و تالار اپرای زمپر در سن - که هردو به سبک ایتالیایی در اوج دوران رنسانس ساخته شده اند - معماری بسیاری ارزشمندی دارند. از 141 ارکستر حرفه ای آلمان برخی قسمت بسیاری دارند، که سرآمد آنها ارکستر های فیلارمونیک، مونیخ و برلین هستند. ولی ارکستر های سمفونیک بامبرگ، ارکستر لایپزیگ، ارکستر دولتی درسدن نیز قابل اعتنا هستند.

از سال 2006 آلمان پنجمین بازار بزرگ موسیقی جهان است که بخش عمده آن به موسیقی پاپ و راک اختصاص دارد. آلمان، سالانه میزبان بزرگترین جشنواره های موسیقی راک است که از آن میان جشنواره راک ام رینگ ( Rock Am Ring)، بزرگترین جشنواره موسیقی آلمان و جهان است. در سال 2008، آلمان به عنوان چهارمین مرکز موسیقی در جهان مطرح شد و از آثار هنرمندانی چون کرافت ورک ( kraftwerk )، بانی ام ( Boney M)، نیکو ( Nico)، نینا هاگن ( Nina Hagen)، اسکرپیونس ( Scorpions)، توتن هاسن ( Toten Hosen) و پائول ون دیک (Paul Van Dyk ) تاثیر پذیرفت.
مطلب بعدی این قسمت ....سینما  آلمان.... اگر نظر بدین<نظرات () نویسنده: F . 4 . T . E . M . E . H پنجشنبه 1 مرداد 1394 - 11:57 ق.ظ

آخرین مطالب

» " خبر جدید " ( جمعه 30 بهمن 1394 )
» ( پنجشنبه 15 مرداد 1394 )
» " بخش دوم کشور آلمان " ( پنجشنبه 1 مرداد 1394 )
» ( یکشنبه 14 تیر 1394 )
» " آشنایی با کشور آلمان " ( سه شنبه 23 دی 1393 )
» "Welcome to group Yanger Chemists ( یکشنبه 21 دی 1393 )
» " دانستنیها " ( پنجشنبه 30 مرداد 1393 )
» " بخش سوم کشور آلمان " ( جمعه 24 مرداد 1393 )
» " جهان عجایب " ( یکشنبه 19 مرداد 1393 )
» " شگفتی های علم " ( سه شنبه 14 مرداد 1393 )
» جام جهانی برزیل 2014 ( سه شنبه 24 تیر 1393 )
» " 10رازعلمی در ... " ( یکشنبه 22 تیر 1393 )
» " خوش آمدید " ( پنجشنبه 14 فروردین 1393 )
 

نظرسنجیADS

آمار بازید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
( [ ]

درباره ما

ابزار امتیاز دهی

Check Page Rank of your Web site pages instantly:

This page rank checking tool is powered by PRChecker.info service

کد حرفه ای قفل کردن کامل راست کلیک
فاتولز - جدیدترین ابزار رایگان وبمستر