تبلیغات
پارک نیمکت


7 راز علمی در 10 مرداد 1394

◇ژنتیک

         I جوانی در پیری^.^

یافته های جدید گروهی از محققان بین المللی نشان میدهد که سرعت و زمان شروع پیری در افراد مختلف، متفاوت است. آن ها یک گروه هزار نفره در نیوزیلند که همگی در سال های 1972-1973 به دنیا آمده بودنند زیر نظر گرفتند و بعد میزان پیری آنها را در سنین 30،32،26 سالگی ارزیابی کردنند. این ارزیابی شامل هجده شاخص مربوطه به بیماری های مزمن ناشی از افزایش سن، از جمله کارکرد دستگاه تنفسی، قلبی و عروقی، کلیوی، کبدی، سیستم ایمنی، سلامت دندان و لثه و میزان تخریب DNA بود. به علاوه، کاهش فعالیت جسمی و ذهنی و تصور افراد از پیری یا جوانی خودشان نیز در نظر گرفته شد. این برسی ها باعث شد تا در کمال تعجب پژوهشگرآن علائم پیری را حتی در سن 26 سالگی کشف کنند. ضمن اینکه سرعت پیر شدن افراد مختلف هم از نظر آن ها بسیار عجیب بود؛ چون با آنکه همگی این افراد 38 سال داشتند، سن زیست شناختی بین 28 تا 61 سال متغیر بود. محققان پیش بینی کردند بهره هوشی آنهایی که سن زیست شناختی بالاتری دارند باید پایین تر آمده باشد که نتایج برسی هم همین موضوع را نشان داد. این پژوهشگران در مرحله بعد به دنبال یافتن پاسخ این سوال خواهند رفت که چه عواملی بر سرعت پیر شدن تاثیر میگذارد؟؟؟؟؟؟؟؟!

فیزیک

|| ذره ای با پنج کوارک ^-^

《 گای ویلکینسون》سخنگوی پروژه ی LHCb درمرز تحقیقات سرن اعلام کرده که نه تنها یک ذره پنج کوارکی می تواند برجستگی نمودار توزیع ذرات ناشی از فروپاشی پروتون در برخورد دهنده ی 《هادرونی》 در حوالی انرژی 4500 گیگا الکترون ولت یا را توضیح دهد. او گفته است: "مطالعه ی این ذره می تواند چگونگی تشکیل ذرات معمولی مانند پروتون ها و نوترون ها را در اختیار ما قرار دهد" کوارک ها، عناصر ریز سازنده ی ذرات ریز اتمی هستند. درحالی که پروتون ها و نوترون ها از سه کوارک ساخته شده اند؛ ذرات کمتر رایج بی ثبات تری مثل ~ مزون~ ها هم وجود دارند که دارای چهار کوارک هستند. دانشمندان در تلاش برای شناسایی نسخه ی پنج کوارکی یا پنتاگون کوارک بودند، اما از سال 1964 که فرضیه وجود چنان ذراتی متوسط موری گل مان و جورج زویگ ارائه شد، هیچ شاهدی برای آن کشف نشده بود. نتایج این پژوهش در arxiv به چاپ رسیده است.

◇ کیهان شناسی

||| خانه سیارات صخره ای ^○^

نتایج یک تحقیق در موسسه ی 《کارنگی ملون》واشنگتن _ که در 《Journal The Astrophysical》به چاپ رسیده_ نشان می دهد بازوهای مارپیچی کهکشان ها در شکل گیری سیارات صخره ای نقش اساسی دارد.براساس نظریه های کنونی، دانه های غبار موجود در این دیسکت های غبار های کهکشانی سنگ ریزه هایی را شکل میدهند که خود به شکل تخته سنگ رشد می کنند و سپس اجرام کوچک و جنین های سیاره شکل می دهند که در نهایت سیارات خاکی صخره ای را میسازند. "آلن باس" سرپرست این تحقیق و همکارانش موفق شدند؛ نشان دهند که در این بازو های چرخان شرایط مساعد برای شکل گیری بذر سیارات صخره ای وجود دارد و بادهای کیهانی باعث پراکنده شدن و عقیم ماندن دیسکت نمی‌شوند. این مدل توضیح میدهد که منظومه های ستاره ای درحال رشد، چگونه در مقابل از دست دادن جرم اجرام بسیار بزرگ تر ( پیش از اینکه تخته سنگ هایشان شانس رشد داشته باشند) مقاومت می کنند. 

◇ پزشکی ترمیمی

|||| بینایی با داروی ژنتیک  ^ _ ^

از سال 2007 تا کنون آزمایش های بالینی با استفاده از ژن تراپی باعث شده بینایی افراد بسیاری به آن ها برگردد؛ ده ها کودک و انسان بزرگ سال مبتلا به نابینایی و یا کم بینایی، تحت اثر درمان های مختلف توانسته اند بینایی خود را تا حدودی به دست آورند و حتی به طور طبیعی از توانایی شان در مسیر یابی استفاده کنند. به گفته ی  "منظر اشتری" متخصص اعصاب دانشگاه پنسیلوانیا، نتایج به دست آمده از آزمایش ها، بی نظیر و باورن نکردنی است و جهان امروز در آستانه ی ورود نخستین داروی ژن تراپی برای به دست آوردن دوباره بینایی قرار دارد. این دست آورد نشان میدهد به دست آوردن مجدد بینایی، باعث ترمیم مسیر های بصری در مغز خواهد شد. این ظرفیت مغز که به وسیله ی آن خودش را تجدید می کند، "پلاستیسیته ی مغز" نام دارد.  به گفته دکتر اشتری، ما با استفاده از چشم ها و همچنین مغز خود اجسام مختلف را می بینیم؛ در صورتی که پلاستیسیته ی مغز وجود نداشت و ژن تراپی در شبکیه ی چشم انجام می شد، بیماران نمی توانستند بینایی خود را به دست آورند. این موضوع به این معناست که ژن تراپی در دو سطح مغزی و عضوی عمل کرده و باعث بازگشت بینایی شده است. این تیم در حال حاضر در حال کار روی دارویی است که براساس نتایج این تحقیقات، به بازار عرضه خواهدشد.

رفتار شناسی

||||| پیری و تعصب ~_~

نتایج یک تحقیق نشان می دهد که افرادی دارای تعصبات خاصی هستند، با افزایش سن متعصب تر میشوند. پیش از این، روانشناسان معتقدبودنند تعصب بیشتر سالمندان ناشی از پرورش در محیطی است که به اندازه ی دوره ی قبلی، از آزاد اندیشی و مدارا گری برخوردار نبوده است. یافته های تازه حاکی از این است که لوب های قدامی یا بخش های جلوی مغز، آخرین قسمت این اندام اند که با گذر از دوره ی کودکی و نوجوانی، تکامل می یابند و البته اولین بخشی هستند که با افزایش سن، فرتوت و گرفتار زوال میشوند. هرچند این تغییر به معنی کاهش هوشمندی نیست، اما باعث ضعف در قسمت هایی از مغز میشوند که وظیفه ی آنها بازدارندگی از افکار و رفتار های نامناسب است. در نتیجه این اتفاق و زوال در نواحی مغزی، افراد متوجه اهانت آمیز بودن اظهارات تعصب آمیزشآن نمی‌شوند و تعصب در آنها ریشه قوی تری پیدا می کند. همچنین نتایج این برسی نشان میدهد که افراد مسن تر به مراتب بیش از جوانان گرفتار استنباط کلیشه ای هستند و قدرت بازدارندگی از افکار کلیشه ای در آنان کمتر است. در عین حال، احتمال اینکه افراد مسن تر نسبت به حساسیت های اجتماعی بی توجه باشند نسبت به جوانان بیشتر است. حال این پرسش متحد شده که آیا نابودی لوب جلوی مغز، باعث ایجاد تعصب شده یا قدرت بازدارندگی در مقابل تعصب را از بین میبرد؟ هرچند به هر حال این تحقیق نشان می دهد که برخلاف تصورات پیشین، افراد پیر واقعا متعصب تر از جوانان هستند.

علم مواد

|||||| عایق ابر رسانا × _ ×

تیمی از محققان در دانشگاه 《توهوکو》ی ژاپن موفق به کشف ماده ای شدند که هم عایق هم ابر رسانا ست. این ماده در عین حال خواص مغناطیسی و فلزی هم دار.
نظرات () نویسنده: F . 4 . T . E . M . E . H پنجشنبه 15 مرداد 1394 - 10:05 ق.ظ

آخرین مطالب

» " خبر جدید " ( جمعه 30 بهمن 1394 )
» ( پنجشنبه 15 مرداد 1394 )
» " بخش دوم کشور آلمان " ( پنجشنبه 1 مرداد 1394 )
» ( یکشنبه 14 تیر 1394 )
» " آشنایی با کشور آلمان " ( سه شنبه 23 دی 1393 )
» "Welcome to group Yanger Chemists ( یکشنبه 21 دی 1393 )
» " دانستنیها " ( پنجشنبه 30 مرداد 1393 )
» " بخش سوم کشور آلمان " ( جمعه 24 مرداد 1393 )
» " جهان عجایب " ( یکشنبه 19 مرداد 1393 )
» " شگفتی های علم " ( سه شنبه 14 مرداد 1393 )
» جام جهانی برزیل 2014 ( سه شنبه 24 تیر 1393 )
» " 10رازعلمی در ... " ( یکشنبه 22 تیر 1393 )
» " خوش آمدید " ( پنجشنبه 14 فروردین 1393 )
 

نظرسنجیADS

آمار بازید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
( [ ]

درباره ما

ابزار امتیاز دهی

Check Page Rank of your Web site pages instantly:

This page rank checking tool is powered by PRChecker.info service

کد حرفه ای قفل کردن کامل راست کلیک
فاتولز - جدیدترین ابزار رایگان وبمستر