تبلیغات
پارک نیمکت

 " German "

 

 

  

 

من عاشق " آلمان " هستم و ممکن است برای ادامه

 
تحصیلم به آلمان برم . من به علایق طرفدارای نیمکت خیلی احترام قاعلم، اگر با من
 
همکاری کنید و  " نظر " هم بدید قول میدهم دراین بخش از نیمکتم هرچیزی که 
 
بخوایین برای شما بذارم ، و این وبلاگ را هم چنان ادامه بدهم. 
 
در این  بخش هر چیزی  که لازم است یک طرفدار آلمانی بدونه  من  براتون  در این بخش گذاشتم امید وارم  که خوشتون  بیاد . . . . . .
 
فقط  و فقط خواهش می کنم  نظر بدین       

                               


 

 

 * فصل اول *                                                                                         * قسمت اول *

 

" مقدمه "

 

عکس پرچم کشور آلمان گرافیکی به شکل بال پرنده

 

 

 

 نام رسمی: جمهوری فدرال آلمان

 

 

 نام محلی: دویچلاند

 

 

 نام دیگر: پروس

 

 

 پایتخت: برلین

 

 

 تعداد ایالت: ۱۶تا

 

 

 نوع حکومت: جمهوری فدرال چند حزبی با دو مجلس قانون گذاری

 

 

 شعار ملی: یگانگی ، حق و آزادگی 

 

 

 رییس حکومت: رییس جمهور

 

 

 رییس دولت: صدر اعظم

 

 

 صدر اعظم: آنگلا مرکل (آنجلا )

 

 

 زبان رسمی: آلمانی

 

 

 واحد پول: یورو  ()

 

 

 پیش شماره تلفن: ۴۹+

 

 

 دامنه ی اینترنتی: de.

 

 

 مسافت تهران تا برلین: ۳۵۲۳.۶کیلومتر

 

 

 طول پرواز از تهران تا برلین: ۴:۳۰ساعت

 

 

 اختلاف زمانی برلین از تهران: ۲:۳۰عقبتر از تهران

 (ساعت۱۲درتهران معادل ساعت ۹:۳۰دربرلین)

 

 

 میدونم که بیشتریاتون با این مقدمه آشنایی این مقدمه رو بیشتر برای کسایی

 

گذاشتم که هنوز آلمان رو نمیشناسن و تازه میخوان با آلمان آشناشن خوب بریم سر

قسمت اول.   

 

 

 

  " جغرا فیای طبیعی " 

 

 

 

" موقیت جغرافیایی "

 

 

جمهوری فدرال آلمان در نیم کره شمالی و در اروپای مرکزی بین مدار ۴۷-۵۱ درجه عرض شمالی و ۱۵-۶ درجه طول شرقی واقع شده است. این کشور، چهار جهت اصلی قاره اروپا را به یک دیگر می پیوندد. مساحت آلمان، ۳۵۷،۰۲۲ کیلومتر مربع است و از این نظر در میان سایر کشور های دنیا رتبه ی۶۲ و در بین کشور های اروپایی، رتبه ی هفتم را دارد.

                                      

جایگاه کشور آلمان روی نقشه

 ۳۴۸،۶۷ کیلومتر مربع از کل مساحت آلمان را خاک و ۸،۳۵۰ کیلومتر مربع آن را آب تشکیل میدهد.( وسعت ایران با ۱،۶۴۸،۱۹۵ کیلومتر مربع، حدود ۴/۶ برابر آلمان است. ) فاصله دور ترین نقطه آن از شمال به جنوب، در خط هوایی، ۸۷۶ کیلومتر و از غرب به شرق آن،۶۴۰ کیلومتر است. آلمان از شمال به دریای بالتیک، دانمارک و دریای شمال، از غرب به هلند، بلژیک، لوکزامبرگ و فرانسه، از جنوب به سوئیس و اتریش و از شرق به چک و لهستان محدود میشود. در اروپای غربی این کشور با داشتن ۹ مرز مشترک با کشور های دیگر، بیشترین تعداد همسایگان را دارد. طول مرز های زمینی آلمان، ۳،۶۲۱ کیلومتر وبدین قرار است: طول خط ساحلی آلمان نیز ۲،۳۸۹ کیلومتر است. 

 

 

 " مناطق طبیعی "

 

 

کشورآلمان از لحاظ طبیعی به سه منطقه اصلی از شمال به جنوب، تقسیم می شود:

 

۱- سرزمین پست شمالی: این منطقه که در شمال آلمان، بین دو دریای شمال و بالتیک و از سمت جنوب تا شرق آلمان گسترده شده است؛ به سواحل و دهانه رودها منتهی می شود و شامل زمین های پست رسوبی است که حداکثر ۲۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارند. کناره های دریای شمال، پر از باتلاق، مرداب و تیغ زار و سواحل دریای بالتیک، ماسه زار و پوشیده از تپه های شنی است. ویلسترمارش، کم ارتفاع ترین نقطه آلمان که ۳/۵۴ متر پایینتر از سطح دریا واقع شده است، در این منطقه قرار دارد. مراکز اصلی کشاورزی المان، یعنی جلگه های اشلسو یک هلشتاین و مکلن بورگ در این منطقه قرار گرفته اند.  

 

۲- چین خوردگی های میانی: این منطقه که در مرکز آلمان واقع است و پستی و بلندی های زیاد و ییلاق های کوهستانی مختلفی دارد که برخی از آن ها را فعالیت های آتشفشانی گذشته پدید آورده اند. بیشه زار های شمال این منطقه، از نوعی خاک به نام گیست پوشیده شده اند. درختان جنگلی به صورت پراکنده در این منطقه دیده می شود و خاک حاصلخیز آن باعث به وجود آمدن مزارع حاصلخیز در این ناحیه شده است. فلات کم ارتفاع تورینگر نیز در جنوب این چین خوردگی ها واقع است و رود های کوچکی از آن سر چشمه می گیرند. 

 

۳- منطقه کوهستانی: این منطقه در قسمت جنوبی آلمان واقع شده رشته کوه ها و تپه های بسیار دارد. در قسمت جنوب غربی، بلندی های پله پله و پوشیده از جنگل واقع اند. قسمت جنوبی، شامل کوه های سوابیئن آلپ و فرانکو نیئن است که همان تپه های پای کوه آلپ است. دو جنگل بزرگ، سیاه در جنوب غربی و باوارین بوهیمین در شرق، در این منطقه شده اند. بلند ترین نقطه آلمان به نام سوگ اشپیتزه با ارتفاع ۲،۹۶۲ متر، در ارتفاعات باواریا واقع است. دو شهر مهم این منطقه اشتوتگارت و مونیخ هستند. 

 

 

" آب و هوا "

 

 

اگر چه آلمان در منطقه معتدلی قرار دارد؛ ولی آب و هوای آن، اغلب متغیر استو تحت تاثیر جریان های اقیانوس اطلس و شاخه شمالی جریان آب گرم دریای گلف استریم است. باد از دریای شمال به طرف آلمان می وزد و ابر ها را باخود می آورد. بهدلیل تاثیر این جریان ها بر منطقه دریای شمال، یعنی شبه جزیره جوتلند و حاشیه رود راین که به دریای شمال می ریزد، در مناطق شمالی و شمال غربی آلمان، هوا اقیانوسی است. در آلمان، هیچ یکاز فصل های سال، بی باران نیست. زمستان های آلمان، معتدل و تابستان هایش خنک است. شرق آلمان، آب و هوای قاره ای، زمستان هایبسیار سرد و تابستان های گرم دارد. مناطق جنوبی ومرکزی نیز آب و هوای متغیری دارند؛ از اقیانوسی تا قاره ای. به طور کلی، آب و هوای آلمان در فصل زمستان ( آذر تا اسفند ) سرد، با بارش زیاد و در فصل تابستان ( خرداد تا مرداد )، معتدل و مرطوب است.

 

 

بهار و پاییز نیز در آلمان کوتاه اند. میزان بارندگی در این کشور، به طور متوسط، سالانه 1500 میلیمتر استکه در مناطق مختلف، متفاوت است. درجه حرارت هوای آلمان در زمستان، بین 1/5 درجه سانتیگراد در منطقه پست شمالی و 6 درجه سانتیگراد زیر 0 در منطقه کوهستانی جنوب است. در تابستان، متوسط درجه حرارت، 18 درجه در شمال و 20 درجه در جنوب است. میانگین درجه حرارت آلمان در سال نیز 9 درجه سانتیگراد است. بهترین شرایط آب و هوایی، در غرب آلمان در منطقه راین دیده می شود. این منطقه با هوایی ملایم و معتدل، دور از بادهای شمالی و سرمای جنوبی، واقع است.

 

 

رودها

رودهای آلمان،به دلیل بارش زیاد وسرچشمه   گرفتن از ارتفاعات کشورهای همسایه جنوبی،پر آبند وچون در مسیر جاگه ای جریان دارند، بیشتر آنها قابل کشتیرانی هستند ودرنتیجه، نقش مهمی دراقتصاد آلمان دارند . رود راین که از کوه سنت گوتهارد درآلپ سوییس سرچشمه می گیرد، پس از طی 1320کیلومتردرسواحل هلند، به دریای شمال می ریزد ویکی از مسیرهای آبی عمده اروپایی ومهم ترین راه حمل ونقل شمال به جنوب درآلمان وستون اصلی تجارت و بازرگانی آن است. ماین بزرگترین شعبه رود راین، از دره میان ارتفاعات اودنوالد واسپسارت در داخل آلمان سر چشمه می گیرد ودر غرب شهر فرانکفورت به رود راین می پیوندد.

از دیگر شعبه های رود راین می توان به موزل، نکار،و رور اشاره کرد. دبی متوسط رود راین در حوالی شهر کلن، حدود دو هزار متر مکعببر ثانیه است. رود ادر که بخشی از مرز مشترک آلمان ولهستان را تشکیل می دهد، به سمت شمال جریان دارد وبه دریای بالتیک می ریزد. این رودف اهمیت خاصی در کشتیرانی دارد واز نظرتاریخی وسیاسی نیز مهم است. روددانوب به طول260/2کیلومتر،بعداز ولگا طولانی ترین رود اروپاست؛از جنگل سیاه در جنوب غربی آلمان سر چشمه می گیرد و پس از گذشتن از کشورهای اتریش،مجارستان،صربستان،اسلوواکی،کرواسی، اکراین وبلغارستان و رومانی، به دیای سیاه می ریزد.

 

" دریا چه ها "

دریا چه های کوچک زیبای آلمان با مناطق ییلا قی اطرافشان، ازمراکز جهانگردی این کشورند. اغلب دریا چه های این کشور در جنوب دو ایالت بایرن وبادن – ورتمبرگ واقع اند. دریا چه کنستانس یابودنزی با 536کیلو متر مربع وسعت، بین آلمان، اتریش و سوییس قرار گرفته؛وحدود305 کیلومتر مربع آن متعلق بهآلمان ومهم ترین وبزرگ ترین دریاچه این کشور است. رود راین از جنوب به این دریاچه وارد واز شمال آن خارج می شود.

 

" پوشش گیاهی و حیوانات  "

 

زمانی آلمان، سرزمینی پوشیده از جنگل های انبوه بود؛ ولی امروزه مناطق خالی از جنگل هم دارد به حر حال، مراقبت از جنگل ها از قرن هجدهم، مناطق وسیعی را که پوشیده از درختان بلئط، زبان گنجشک، نارون، راش، فان، کاج، صنوبر و نوعی کاج اروپایی بوده اند، محافظت کرده است. حدود یک سوم کشور را مناطق جنگلی تشکیل میدهند که عمدتا در ایالت های بایرن – ورتمبرگ، براندنبورگ، نیدر ساکسن، هسن، نوردراین، وستفالن و رانیلند فالز واقع شده اند. در جنگل های آلمان، حیواناتی از قبیل گوزن، روباه قرمز، خرگوش و راسو زندگی می کنند؛ اما وجود آن ها و برخی حیوانات دیگر از قبیل گراز وحشی، گربه وحشی و گورکن به طور فزاینده ای به فعالیت های حفاظتی محیط زیست، بستگی دارد. در آلمان جواز شکار خصوصی، بسیار گران است و حتی ماهیگیری در رودخانه ها و دریاچه هایی که تعداد زیادی از انواع ماهی در آن ها یافت می شود نیز تر غیب نمی شو، در عوض، مزارع پرورش ماهی بسیار خوبی شامل مزارع پرورش قزل آلا و کپور در این کشور وجود دارد. . شاه ماهی، ماهی فلوندر و ماهی کود نیز در آب های ساحلی این کشور دیده می شود. انواع بسیاری از پرندگان مهاجردر آلمان زندگی می کنند؛ مثلا: لک لک ها، غاز ها و پرندگان دیگر که از دریای شمال و یا بالتیک پرواز را شروع می کنند و زمستان را در آفریقا به سر می برند.

 

 

     جغرافیای انسانی

 

" جمعیت "

 

بر اساس آمار سال 2010 آلمان با 988، 282، 82 نفر جمعیت، که نسبت به سال قبل حدود 77، 46 نفر کاهش دارد؛ پانزدهمین کشور پر جمعیت جهان و پر جمعیت ترین کشور اتحادیه اروپا و نیز دومین کشور پر جمعیت اروپا بعد از روسیه است. 90/13 درصد از کل جمعیت آلمان را افراد زیر چهارده سال، 30/66 درصد را افراد سنین 64-15 سال و 8/19 درصد را افراد 65 سال به بالا تشکیل می دهند. 99 درصد افراد این کشور باسوادند. از این نظر، پنجاه و سومین کشور پر تراکم دنیا و از جمله پر تراکم ترین کشور های اروپاست. پراکندگی جمعیت در آلمان، نا متوازن است، طوری که حدود دو سوم کل جمعیت، در شهرهای کوچک یا مناطق روستایی با تراکم جمعیت پایین و حدود یک سوم کل جمعیت در شهرهای بزرگ زندگی می کنند. دو عامل اصلی در پراکندگی جمعیت آلمان موثر است:                                                                                                                                    

عامل اول: سیاسی است. فراریان و آوارگان اروپای شرقی و ایالت های سابق آلمان ( مثلا پروس شرقی ) در آخرین ماه های جنگ جهانی دوم، از مقابل ارتش سرخ شروی گریختند و در بخش غربی آلمان مستقر شدند.                                                                                                                                     

 عامل دوم:  تراکم جمعیت، اقتصادی است. یعنی وجود مناطق صنعتی در بخش غربی. ز کل جمعیت آلمان، 5/91 درصد، آلمانی، 4/2 درصد، ترک و حدود 1/6 درصد را مهاجران کشور های دیگر تشکیل می دهند که عمدتا  از یونان، لهستان، روسیه، اسپانیا و یوگسلاوی هستند. آلمانی ها نه تنها کمتر بچه دار می شوند، بلکه ازدواج نیز در میان آنها کاهش یافته است. میزان ازدواج در سال ۲۰۱۱ در آلمان ۴۷۹ هزار فقره بود. 

 

 

 اقدامات آلمان برای افزایش جمعیت:

 ۱- یکی از مشوق های آلمان برای افزایش نسل، تصویب قانون برای کمک به مهاجرانی است که چندین سال در این کشور زندگی کرده و فرزندانشان تا 17 سالگی در کشور آلمان تدریس می کنند به گونه ای که دولت این کشور موظف به پرداخت کمک هزینه تحصیل به این افراد است و در سنین کودکی نیز با سبدهای حمایتی به این افراد کمک مالی میکند.   

۲- در کنار حمایت آلمان از بچه دار شدن پناهندگان، مشوق هایی برای خانوده های آلمانی نیز وجود دارد، به عنوان مثال، یورو نیوز در گزارش اعلام کرده است که "کریستینا شرودر" وزیر امور خانواده آلمان به دنبال ارائه طرحی است که به پدربزرگ ها و مادربزرگ ها اجازه می دهد که برای نگهداری از نوه هایشان مرخصی بدون حقوق بگیرند؛ کریستینا شرودر که خود دارای یک فرزند است می گوید: پدربزرگ ها و مادربزرگ ها معمولا همانند فرزندانشان شاغل هستند، اما دوست دارند که زمان بیشتری را با نوه هایشان سپری کنند. به همین دلیل ما می خواهیم با ارائه این برنامه به آنها اجازه دهیم برای مدت کوتاهی از کار مرخصی بگیرند یا میزان کار خود را کم کنند.

۳- از دیگر اقدامات دولت آلمان، کمک مالی به پدران و مادران شاغلی است که به دلیل تولد فرزند خود و یا مرخصی بواسطه نگهداری از فرزند، دستمزدی دریافت نکردند؛ بنابر این حمایت مالی، مردان و یا زنانی که دستمزدی دریافت نکرده اند، دو سوم دستمزد خود را با افزایش 2.375 دلاری در هر ماه از دولت دریافت می کنند و کسانی که حقوق پایین تری دریافت می کنند 100 درصد حقوق خود را از دولت دریافت می کنند.

 

" پرچم "

 

تا قبل از ریچارد دوم در جنگ جهانی اول، پرچم ملی آلمان از سه نوار افقی به رنگ های مشکی، سفید و قرمز تشکیل می شد. شکل امروزی پرچم آلمان به 13 می ( اردیبهشت ) 1949، که آلمان تحت تسلط جمهوری وایمار در آمد، بر می گردد که در آن، سه رنگ مشکی، قرمز و زرد، جایگزین رنگ های قبلی شد و تا کنون در آن، تعییری ایجاد نشده است. این رنگ ها، از لباس سربازان ارتش آلمان درجنگ ناپلئونی 1832 الهام گرفته شده است. 

در آن زمان، سربازانی که در جنگ شرکت می کردند، لباس هایی شبیه به این رنگ ها می پو شیده اند. در بسیاری از پرچم های آلمانی، رنگ طلایی، جایگزین رنگ زرد شده است. در مراسم رسمی، عقابی با منقار و چنگال های قرمز در وسط پرچم قرار دارد. ( از سال 1933 تا 1945 به جای علامت عقاب، نشانه صلیب شکسته نازی ها وسط پرچم بود. )

 

 

 

" زبان و خط "

 

آلمانی جزو گروه بزرگ زبان های هندواروپایی است و در حوزه زبان‌های ژرمنی قرار می‌گیرد. این زبان با دانمارکی، نروژی و سوئدی، هلندی و همچنین انگلیسی هم خانواده است. در آغاز قرون وسطی تعداد کثیری زبان‌های نوشتاری محلی وجود داشت. با گسترش ترجمه لوتر از انجیل، به تدریج یک زبان نوشتاری متحد که به طور عمده بر زبان دیوانی زاکس (مایسنر) استوار بود، جای خود را باز کرد. آلمانی استاندارد زبان اصلی نوشتار و گفتار در رسانه هاست. به این زبان در برخی مناطق با گویش محلی سخن می‌گویند. به لهجه سخن گفتن برخلاف برخی کشورها به عنوان نقصی در گفتار نگاه نمی‌شود و آن را یک جلوه از غنای فرهنگی می‌دانند. گویش های مشهور آلمان آلِه‌مانی، بادی، بایری، فرانکی، هسی، شوابی، کلنی و ساکسی هستند. اغلب از لهجه و تلفظ مردم آلمان می توان به منشا محلی آن ها پی برد. چنان چه مثلا یکی از اهالی مگلن‌بورگ و یک بایری هر کدام با لهجه خود با یکدیگر سخن بگویند، به سختی یکی سخن دیگری را خواهد فهمید. در ابتدا در سرزمین کنونی آلمان قبایل مختلفی مانند فرانک ها، زاکس ها، شواب ها و بایری ها زندگی می‌کردند. امروز این قبایل در هیبت اولیه خود دیگر وجود ندارند ولی سنت‌ها و لهجه هایشان در گروه های منطقه ای به حیات خود ادامه داده است. آلمانی استاندارد که به آن آلمانی برین یا فصیح (Hochdeutsch) می‌گویند، تقریبا بی هیچ لهجه‌ای در هانوفر و کاسل سخن گفته می‌شود. درس خوانده ها در آلمان شمالی به ندرت با لهجه حرف می‌زنند، ولی در آلمان جنوبی با لهجه سخن گفتن حتی در محافل دانشگاهی نیز رایج است. دو زبان دیگری که در آلمان علاوه بر آلمانی بیشترین رواج را به‌عنوان زبان مادری دارند، ترکی و روسی هستند.امروزه در اتریش، لیختن‌اشتاین، بخش بزرگی از سوییس، تیرول جنوبی (در شمال ایتالیا)، شلزویک شمالی (در دانمارک) و بخش‌هایی از بلژیک و لوکزامبورگ در امتداد مرز آلمان به زبان آلمانی تکلم می‌شود و زبان مادری به حساب می‌آید. هم چنین اقلیت‌های آلمانی در لهستان، رومانی، منطقه ی سودت جمهوری چک و در کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق، زبان آلمانی را حفظ کرده اند. آلمانی زبان مادری بیش از ۱۰۰ میلیون نفر است. از هر ده کتابی که در جهان منتشر می‌شود، یکی به زبان آلمانی نوشته می‌شود. هم اکنون آلمانی در اروپا پس از انگلیسی زبانی است که بیش از بقیه تدریس می‌شود. آلمانی از زبان های پر اهمیت اینترنت است. مطابق با آماری متعلق به اواخر ۲۰۰۶، ۸ درصد صفحات وب به زبان آلمانی هستند. آلمانی پس از انگلیسیزبانی است که بیشترین کاربرد را در شبکه ی جهانی اینترنت دارد. 

 

 

" مذهب "

 

در آلمان دین و دولت از هم جدایند. بر پایه آن در مورد هیچ کس نبایستی به دلیل گرایش دینی یا ضد دینی تبعیض روا داشت. هیچ گروهی به دلیل دینی، بهره ور از حق سیاسی ویژه‌ای نمی‌شود. قانون اساسی دولت را موظف به بی‌طرفی در امور مربوط به دین می‌کند. به شرط احترام به قانون، همه ی ادیان آزادند و پیروان آن ها می‌توانند امور داخلی خود را به میل خویش سامان دهند. در مورد هیچ کس نبایستی به دلیل گرایش دینی یا بی‌دینی اش تبعیضی روا داشت.
تقسیم‌بندی آماری جمعیت در آلمان به اعتبار گرایش دینی (اواخر 2004) از این قرار است: پیروان کلیسای کاتولیک 25.9 میلیون برابر با 31.4 درصد کل جمعیت، پیروان مجموعه‌ی کلیساهای پروتستان 25.63 میلیون، برابر با 31.1 درصد، بدون باور دینی 23.4 میلیون، پیروان اسلام 3.3 میلیون، پیروان یهودیت 210 هزار تن.

 

 

" غذا "

 

غذای آلمانی ها شبیه به غذاهای آمریکایی و انگلیسی است. در آلمان گوشت بیشتر به صورت سوسیس مصرف می شود و می گویند بیش از ۱۵۰۰ گونه مختلف سوسیس در این کشور تولید می شود. یکی از علل مصرف بالای گوشت در آلمان این است که این کشور به دلیل موقعیت جغرافیایی، زمستان های بسیار سرد دارد و از این رو اهالی آن برای ذخیره سازی کالری به خوردن گوشت مخصوصا گوشت خوک روی می آورند. سبک خوراکی های آلمان و غذاهای رایج مردم این کشور ایالت به ایالت تا حدودی فرق می‌کند. غذای رایج ایالت ها به نحوی از آشپزی کشورهای همسایه نیز تاثیر گرفته است. آلمانی ها به صبحانه اهمیت زیادی دارد. معمولا صبحانه، شامل انواع نان با مربا، مارمالاد، عسل، تخم مرغ و قهوه غلیظ یا چای است.

گاهی نیز هنگام صبحانه، گوشت سرد و انواع پنیرصرف می شود. غذای اصلی آلمانی ها، نهار ایت که حدود ظهر، سرو می شود وشام، غذای سبکی شامل نان، گوشت یا سوسیس و انواع سبزیجات یا گاهی ساندویچ است. البته امروزه عادت غذایی مردم تعییر کرده است و نهار را به صورت غذایی سبک، بین ساعات کاری می خورند و شام، غذای گرمی است که به همراه سایر اعضای خوانواده در منزل صرف می شود؛ اما صبحانه هنوز جایگاه خود را دارد و گاهی در تعتیلات، اقوام، یکدیگر را برای صرف صبحانه به منزل خود دعوت می کنند.معمولا آلمانی ها یک وعده غذای گرم می خورند که آن هم ناهار، بین ساعت ۱۱ و نیم تا ۱۳، است. بعد از ظهرها معمولا قهوه و شیرینی می خورند و عصرانه غذای سرد مانند کالباس و یا غذایی شبیه سالاد الویه. البته در سال های اخیر به دلیل شاغل بودن اکثر جوانان، ناهار کم اهمیت شده و غذای گرم را عصرها می خورند که تمامی اعضای خانواده حضور داشته باشند.صبحانه هم بستگی به وقت و ساعت کاری افراد دارد. ولی معمولا تشکیل شده است از قهوه یا چای، نان، مربا، ماست و پنیر یا فقط از برشتوک (موسلی). آلمانی ها روزهای یکشنبه صبحانه ای مفصل می خورند که معمولا تخم مرغ جز اصلی آن است.  یک ضرب المثل آلمانی می گوید: ( صبحانه مثل یک امپراطور، نهار مثل یک پادشاه و شام مثل یک گداست )

گوشت و ماهی: پرطرفدارترین گوشت ها که مردم آلمان به طور روزمره می خورند، گوشت خوک، ماکیان (مرغ و بوقلمون) و گاو است که کالباس آن ها هم بسیار محبوب است. در درجه دوم، گوشت حیواناتی مانند خوک وحشی، خرگوش، آهو، بره و یا بز مورد توجه است. برخی از گوشت ها را خام به همراه نان و سس می خورند، مانند گوشت چرخ شده خوک بدون چربی و گوشت چرخ شده گاو.به دلیل همجواری آلمان با دریای شمال و شرق، مصرف خوراکی های دریایی در این کشور بدیهی شمرده می شود. از محبوب ترین ماهی قزل آلا در میان آلمانی هاست.

 

مخلفات غذایی و سبزیجات: در رستوران های آلمان، بر خلاف انگلیس و ایتالیا، مخلفات جز خود غذا به حساب آمده و قیمت جداگانه ای ندارند. از مهمترین مخلفات، سیب زمینی است که به طریقه های مختلف طبخ می شود، مانند پوره، سرخ شده، کروکت یا کوفته سیب زمینی که جز لاینفک شنیسل خوک دانسته می شود. همراه مرغ و ماهی اغلب برنج سرو می شود، ولی مصرف انواع رشته که در ایران اغلب به همه آن ها رشته ماکارونی گفته می شود، به تاثیر از کشور ایتالیا به آشپزی آلمان هم وارد شده و در برخی مواقع از حالت مخلفات در آمده و شکل یک غذای کامل را می گیرد.تقریبا در کنار همه ی غذاهای آلمانی سبزیجات سرو می شود و خانواده ها سعی می کنند حتما انواع مختلف کلم،اسفناج، لوبیا، نخود فرنگی و ذرت را در برنامه آشپزی خود جای دهند.غذاهای آلمانی معمولا تند نیستند، ولی با سوسیس اغلب خردل تند مصرف می شود. با این حال در جنوب آلمان، ایالت بایرن، مرسوم است که سوسیس سفید را با خردل شیرین می خورند. گیاهان معطری مانند جعفری، ریحان، آویشن، شوید و مرزن جوش بسیار مورد طبع آلمانی ها است. سیر را آلمانی ها تا مدت ها به دلیل ماندگاری بوی بد آن استفاده نمی کردند، ولی در دهه های گذشته تحت تاثیر غذاهای فرانسوی و ایتالیایی این چاشنی در آلمان هم محبوب شده است.

 

نوشیدنی ها: مردم آلمان توجه زیادی می کنند تا به طور کافی و تا حد امکان، نوشیدنی های سالم و مقوی مصرف کنند. محبوبترین نوشیدنی در درجه اول آب است، که به صورت گازدار و با طعم میوه های مختلف و یا معمولی قابل خریدن است. بعد از آب به قهوه و چای (سبز، سیاه و یا با طعم میوه) توجه زیادی می کنند. در بسیاری از خانواده ها مرسوم است که بعد از ظهر ها برای صرف کیک و قهوه دور هم جمع شوند و یا دوستان را دعوت کنند. از دیگر نوشیدنی های غیر الکلی می توان نوشابه با طعم لیموناد و پرتقال و چای سرد را نام برد که مخصوصا در بین جوانان طرفدار دارد.

  

 " فرهنگ و آداب و روسوم "

 

آلمان از کانون های فرهنگی جهان است. اقوام و طوایف مختلف ژرمن با آداب و روسوم گوناگون در طی تاریخ باهم تماس داشته و فرهنگ یک دیگر را تحت تاثیر قرار داده اند. استقلال فرهنگی، شالوده اصلی نظام فدرال آلمان را تشکیل می دهد. هر ایالت، در زمینه امورفرهنگی خود، مستقل از تصمیمات حکومت مرکزی است. درک آلمانی ها از فرهنگ با مفهومی که فرهنگ در برخی دیگر از کشور های جهان دارد، تا حدودی متفاوت است. از نظر آلمانی ها، موسیقی، اپرا، تئاتر، رقص، سینما و فیلم، از جمله مهم ترین مظاهر فرهنگی است؛ در صورتی که از نظر بعضی کشور های مذهب، زبان، ادبیات، شعر و نقاشی، اهمیت بیشتری در فرهنگ دارد. فرهنگ آلمان در پایان قرون وسطی پس از آن که صنعت چاپ به وسیله یوهانس گوتنبرگ اختراع شد و مارتین لوتر نیز انجیل را به آلمانی ترجمه و منتشر کرد، مطرح شد. آلمان، از لحاظ فرهنگی کشوری قابل اعتناست؛ تا آنجا که به سرزمین شاعران و متفکران معروف است. این کشور شاعران، نویسندگان، فیلسوفان و هنرمندان بسیاری به جهان عرصه کرده و در ضمینه چاپ و نشر، برگزاری نمایشگاه های کتاب، ایجاد موسسه های هنری و تولید فیلم پیشرفت های خوبی داشته است. بخش ها و شهر های آلمان هم از لحاظ فرهنگی پر رونق هستند و باعث افزایش تنوع فرهنگی در این کشور می شوند. این تنوع فرهنگی در تقسیم منطقه ای موسسات و فعالیت های مختلف فرهنگی آلمان نیز قابل تشخیص است. بیشترین تمرکز رسانه ها در هامبرگ است. کلن، ذوسلدورفو کسل سه مرکز هنر های تجسمی مدرن هستند. بیشترین تماشا خانه ها در برلین واقع اند؛ مهمترین موزه ها در برلین، درسدن، هیلدسه ایم، فرانکفورت، کلن، مونیخ، نورنبرگ و اشتوتگارت هستند. دو آرشیو مهم ادبی در مارباخ و وایمار واقع اند. هر منطقه ایدر آلمان ویژگی ها خواص خودش رادارد. آلمانی هایی که در شمال رود ماین تا فرانکفورت زندگی می کنند کاملا با آلمانی های بخش جنوبی متفاوت اند. در جنوب کشور، به خصوص در باواریا، مردم بومی بیشتر لباس های سنتی، مثلا شلوار چرمی میپوشند. ساکنان غرب آلمان، عموما مردمی آسوده خاطر و پرنشاط اند و ساکنان شرقی، سخت کوش و در امورتجاری، ماهر و ساکنان منطقه جنوب غربی، از اشتوتگارت تا باواریا نیز صرفه جو و معتقد هستند، مردم برلین به نظام گری و محافظه گاری معروفند. از نظر ویژگی های فردی، به طور کلی آلمانی ها، مردم اهل مطالعه اند و به وقت شناسی و منظم بودن معروفند. آنها مردمی آسوده خاطر وتابع امیال آنی هستند و بریادداشت و حفظ اسنادو مدارک به طور دقیق و روزانه اصرار دارند. اگر چه آلمانی ها برای زندگی خانوادگی و روسوم سنت ها ارزش قایلند؛ اما مثل جوامع دیگر، به داشتن فرزند علاقه ندارند. از دیگر سنت های دیرپای آلمان، فعالیتهای داوطلبانه وعام المنفعه وبدون سوداست. وجه مشخصه اینگونه فعالیتها که درضمینه های اجتماعی و سیاسی صورت می گیرند؛ تنوع آنهاستو از دیرباز باعث تحکیم روابط در جامه بوده اند. بسیاری از آلمانی ها، بخش بزرگی ازاوقات فراغت خود را در محیط زندگی خصوصی و در منزل می گذرانند و به تماشای تلویزیون، مجموعه داری و کار های هنری می پردازند. از دیگر فعالیت های آلمانیها در اوقات فراغت، استفاده از امکانات متنوع برای سفر، گردش، فعالیت های فرهنگی، ورزشی و سرگرمی است. آلمانی ها، علاقه زیادی برای سفر به خارج از کشور دارند، آنها در سال ۲۰۰۲ با صرف، ۵۶ میلیارد یورو برای سفر های خارجی مقام اول اروپا را از این نظر داشته اند. 

 
                                                       " جشن ها و تعطیلات رسمی "
                                          
در آلمان شمار جشن ها به تعداد روز های سال است و هرجا که بروید در گوشه ای مراسمی در جریان است. تعطیلات رسمی در آلمان این موارد هستند:
* در آلمان هنگام سال نو مردم سرب ذوب شده به درون آب سرد می ریزند و سعی می كنند از روی شكلی كه ایجاد می شود آینده را پیش بینی كنند؛ اگر شكل قلب یا انگشتر دربیاید یعنی در سال جدید عروسی در پیش دارند. اما اگر شبیه كشتی شود یعنی به سفر خواهند رفت و چنانچه به صورت خوك در بیاید سال جدید بركت فراوانی برای شان با خود خواهد داشت. مردم همچنین شب سال نو اندكی از غذاهای شان را باقی می گذارند، به امید این كه در سال نو در خانه ها همیشه خوراكی وجود داشته باشد. در ضمن در غذای شب سال نو حتماً ماهی كپور كه علامت ثروت است وجود دارد.
 1. روزسال نو( New Year,s Day):اول ژانویه (11 دی )
 2. روز تجلی مسیح (Epiphany6): ژانویه (16 دی )
 3. عیدپاک ( Easterday ):یکشنبه ای متغیر بین 22 مارس تا 25 آوریل ( فروردین ) 
 4. دوشنبه عید پاک: روز بعد از عیدپاک
 5. جمعه نیک: جمعه بعد از عیدپاک
 6. روزکارگر: در اول می ( 11 اردیبهشت )
 7. جشن عروج عیسی به آسمان: 39 روز بعد از عیدپاک
 8. دوشنبه سفید: 50 روز بعد از عید پاک
 9. روز بزرگداشت عشائ ربانی: 60 روز بعد از عیدپاک
 10. روز اسامپشن ( Assumption Day ): پانزدهم آگوست ( 24 مرداد )  
 11. روز اتحاد: 13 اکتبر ( 11 مهر ) جشن گرفته می شود؛
 12. روز اصلاحات: 31 اکتبر (9 آبان ): در این روز برخی از آلمانی ها جشن نهضت کلیسا را که به روز نظریه لوتر نیز معروف است برگزار می کنند. سال 1517 در چنین روزی مارتین لوتر بیانیه 19 ماده ای خود را به درب کلیسایی در ویتنبرگ آویخت و در آن مشکلات اساسی کلیسای کاتولیک را بیان کرد و این آغاز نهضت پروتستان ها شد.
 13. روز قدسین: 1نوامبر (10 آبان )
 14. روز دعا و نیایش: چهارشنبه قبل از 23 نوامبر
 15. روز کریسمس( Christmas Day ): بیست وپنجم دستامبر(4 دی )
 16. روز سنت استفان: 26 دستامبر ( 5 دی )

" در طول هفته قبل از روزه کاتولیک ها جشن فیشینگ برگزار می کنند که در بعضی مناطق با رقص های زیبا و رژه وامثال آن ها همراه است "

" در منطقه راین لند در غرب آلمان کارنوال بانوان برگزار می شود که جشنی 5 روزه است و می گیند از یکی از شهرهای بول در اوایل قرن نوزدهم آغاز شده است. امروزه این جشن به خاطر ماهیت آن و اتفاقات عجیب و غریبش مشهور است."

 

 

 

 

 

 

 

  

  

" برای خواندن مطالب بیشتر به بخش دوم این مطلب مراجعه کنید " 

 

منتظر انتقادها، پیشنهادها و درخواست های شما دوستان خوب نیمکت هستم .

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                         

    

... ادامه این  مطالب جدید در بخش دوم  ....    

     نظرات () نویسنده: F . 4 . T . E . M . E . H سه شنبه 23 دی 1393 - 05:18 ق.ظ

آخرین مطالب

» " خبر جدید " ( جمعه 30 بهمن 1394 )
» ( پنجشنبه 15 مرداد 1394 )
» " بخش دوم کشور آلمان " ( پنجشنبه 1 مرداد 1394 )
» ( یکشنبه 14 تیر 1394 )
» " آشنایی با کشور آلمان " ( سه شنبه 23 دی 1393 )
» "Welcome to group Yanger Chemists ( یکشنبه 21 دی 1393 )
» " دانستنیها " ( پنجشنبه 30 مرداد 1393 )
» " بخش سوم کشور آلمان " ( جمعه 24 مرداد 1393 )
» " جهان عجایب " ( یکشنبه 19 مرداد 1393 )
» " شگفتی های علم " ( سه شنبه 14 مرداد 1393 )
» جام جهانی برزیل 2014 ( سه شنبه 24 تیر 1393 )
» " 10رازعلمی در ... " ( یکشنبه 22 تیر 1393 )
» " خوش آمدید " ( پنجشنبه 14 فروردین 1393 )
 

نظرسنجیADS

آمار بازید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
( [ ]

درباره ما

ابزار امتیاز دهی

Check Page Rank of your Web site pages instantly:

This page rank checking tool is powered by PRChecker.info service

کد حرفه ای قفل کردن کامل راست کلیک
فاتولز - جدیدترین ابزار رایگان وبمستر