تبلیغات
پارک نیمکت

 

خوب اینم یه نیمکت جدید، دیگه که اونو اختصاص میدم به دانستنیها امید

 

وارم که از این بخش هم لذت ببرید.

 

هدف من در اینجا بالا بردن سطح علمی شمادوستان نیمکته

 

 
حالا که خیلی کنجکاو شدی توی این قسمت چی میگذره برو ادامه مطلب 

 

 

 

خوب اومدین امیدوارم نظر هم داده باشید.

 

همین طوری که توی صفحه اول وبلاگم نوشته بودم هدف من در اینجا

 

بالا بردن سطح علمی شمادوستان نیمکته.

 

 

" اولین مطلب در این قسمت درباره دانستنیهای جهان است" 

   

 

 

 

 عجیب ‌ترین اختراعات قرن بیستم

 

پیش از ورود شرکت‌هایی مانند اپل، گوگل و دیگر پیشگامان جهان فناوری، مخنرعان قرن بیستم شیوه‌های بدیع و عجیبی برای ساخت محصولات کنونی ابداع کرده بودند. در میان عجیب‌ترین ایده‌هایی که هیچ گاه ساخته نشد، عینک‌های مطالعه همراه با آینه و کلاه‌های مجهز به رادیو از دهه 1930، یک کاروان قابل بسط که یک لیموزین بزرگ را به شکل جمع و جور نشان می‌داد و خودرویی که می‌توانست عابران پیاده را به خارج از جاده براند تا تصادف نکنند، قرار داشتند. ابداعات دیگر شامل یک دستگاه خرید بود که سوسیس داغ در آلمان ارائه می‌کرد و اختراعی که تمام صداهای خارجی را مسدود کرده و به یک ماسک اکسیژن برای اطمینان از خفه نشدن کاربر مجهز بود. با وجود تفکر رو به جلوی این مخترعان اولیه، بسیاری از ابداعات آنها هیچگاه به تولید انبوه نرسید. 
 

یک سواری سه تیکه: در سال ۱۹۳۴ یک مهندس مکانیک پاریسی که می خواست برای تعداد زیاد گردشگرهایی که به شهرشان می آمدند ژانگولری زده باشد دست به کار ساخت کاروانی زده که قابل گسترش بود و می شد به راحتی سه قسمت آن به هم وصل شود و یک قطار شهری کوچک درست کند. آن زمان فرانسه گردشگر زیاد داشت و حمل و نقل آنها معضلی شده بود. این کاروان گردشگران را جابه جا می کرد و عوض هتل جای خواب خوبی برایشان درست می کرد. بعد ها این وسیله را از خیابان ها جمع کردند برای اینکه فرانسوی ها نمی خواستند شهر زیبایشان با این دراز بی قواره بدریخت شود.    
 

 


لمیده کتاب بخوان: آن زمان که صحبت از تبلت و کتاب های دیجیتال و این حرف ها نبود که بشود وقت و بی وقت توی اتوبوس و ماشین یا وقت خواب بازش کرد و بی دردسر کتاب خواند. مرد آن موقع برای خواندن کتاب دراز کشیده مشکل زیادی داشتند. اینکه باید کتاب را بالای سر می گرفتند و برای خواندن آن سنگینی اش را روی بازوها تحمل می کردند. در سال ۱۹۳۶ میلادی عینک همبلینگ فقط برای استفاده تنبل هایی که می خواستند توی رختخواب کتاب بخوانند ابداع شد. در این عینک دو آینه کار گذاشته شده بود که واژه های کتاب با استفاده از آن ها پیش چشم خواننده خوابیده قرار می گرفتند و دیگر لازم نبود طرف برای خواندن دو خط نوشته گردن بکشد ومدتی بعد به انواع و اقسام درد های عجیب مبتلا شود.

 

 

 

عشق هات داگ ها: آلمانی ها جانشان بسته است به هات داگ و سوسیس و همبرشان؛ مثل آمریکایی ها   بدون کوکا و نوشابه یک لحظه هم سر نمی کنند. برای همین آمریکایی ها دستگاه خرید کوکا کولا راه می اندازند و آلمانی هاهم دستگاه پخت هات داگ. در سال ۱۹۳۳ میلادی خوردن هات داگ آن قدر در میان مردم کشور آلمان باب شده بود که مردم می توانستند با پرداختن پول خورد هرجا خواستند از دستگاه های توی خیابان هات داگ بخرند. البته این دستگاه ها خیلی زود جایشان را به کیوسک های خرید دادند و بساطشان جمع شد.

 

 

 

مطالعه با خطر خفگی: شاید برای شما هم پیش آمده باشد درست زمان هایی که می خواهیدمطالعه کنید یا کاری را انجام دهید چنان سر وصدایی راه می افتد که دیگر هیچ کاری از دستتان بر نمی آید.انگار مشکل آقای هوگوگرنسباک همین بود که در سال ۱۹۲۵ دست به کار ساخت جداساز صدا زد. این وسیله عجیب و غریب به کار برش کمک می کرد تا همه صدا های بیرونی را مسدود کند ومحیطی آرام داشته باشد. یک کلاهک بزرگ با ظاهری عجیب که بدونماکس اکسیژن قابلیت کشتن کاربرش را هم داشت. برای همین مخترع گرامی برای پیشگیری از فوت احتمالی کاربران یکماکس اکسیژن به آن وصل کرد تا کسی خفه نشود.

 

 

 

دارم گوش میدم دارم میشنوم: پیش از اینکه تجهیزات مربوط به رادار و شنود صداهای دشمن، همه گیر شود، نیاز به وسایلی که بشود هر حرکت دشمن را زیر نظر گرفت به شدت حس می شد. البته مردم آن دوره برای خودشان وسیله ای داشتند که بتوانند دشمن را شنود کنند. در دهه ۴۰ میلادی یک مخترع فرانسوی وسیله ای عجیب ساخت که می شد از فرسنگ ها صدای ماشین های دشمن را شنید. این دستگاه از بشقاب های بزرگ برای برای گرفتن و تقویت صدا ها تشکیل شده بود. این طوری هر کاربری می توانست با قرار گرفتن در وسط دستگاه و گذاشتن گوش های خود بر خروجی های تونیل صداهای محیط را بشنود و بفهمد دشمن در چه فاصله ای قرار دارد. 

 

 

 

 

 اینم از پایان این قسمت.

●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○

 

"خوب  دومین مطلب در این قسمت درباره به من بگو چرا.....؟ ست" 

 

 

چرا عمر لاک پشت این قدر بلند است؟

لاک پشت ها به جز چند سال ابتدای عمرشان که اندازه کوچکی دارند، چندان در معرض خطر شکار شدن نیستند. پس از آن لاک سخت و سبک زندگی صلح طلبانه آن ها خطر مرگ را تا حد زیادی کاهش می دهد. به علاوه لاک پشت ها می توانند در برابر خشکسالی و قحطی مقاومت بالایی داشته باشندسوخت و ساز بدن آن ها نیز پایین است و اصولا حال زندگی پر درد سر و سریعی به سبک من و شما را ندارند. بنابر این بیشتر آن ها می توانند در ۷۰ سال عمر کنند و در برخی گونه ها حتی تا ۱۸۸ سال. 

 

 

 

 

 

                                                            چرا ذرت در حرارت بالا می ترکد؟

دانه های ذرت حاوی نشاسته و البته مقدار زیادی آب هستند که میان نشاسته ها حبس شده است. وقتی ذرت داغ می شود این آب شروع به تبخیر شدن می کند و چون حجمش زیاد می شود، سعی می کند از میان دانه ذرت فرار کند؛ ولی چون پوشش نسبتا محکمی دور دانه ذرت را فرا گرفته بخار آب داغ تا مدتی درون دانه ذرت حبس می شود تا اینکه فشارش به حدی زیاد شود که پوشش دانه ذرت را بترکاند. نشاسه موجود در دانه هم بر اثر این اتفاق شکل پف کرده می گیرد.

 

 

چرا ما ایرانی‌ها، به پاپ کرن میگیم ... ؟!!

 

 چرا عنکبوت ها برای تار تنیدن در خانه ها گوشه های زاویه دار را انتخاب می کنند؟

زیرا تار های عنکبوت برای پایداری کافی باید از چند محور مختلف به پایه ای محکم متصل شده باشند. اگر قرار بود عنکبوت ها به جای کنج دیوار و سط سقف یا دیوار خانه درست کند، همه تار ها از یک جهت به پایه محکم وصل بودند و عملا به سطح می چسبیدند، مگر اینکه خود تار عنکبوت گنبدی شکل می شود. با انتخاب گوشه دیوار ها، عنکبوت مولفه های وزن و نیرو را به صورت بهینه روی تار های مختلف نگهدارنده خانه اش پخش می کند تا خانه ای مستحکم داشته باشند.   

 

 

عکس های تار عنکبوت بارانی

 

 

چرا حرکت هواپیما به نظر کند می آید؟

مغر ما حرکت هواپیما یا هر شئ دیگری را بر اساس سرعت عبور ظاهری آنها در میدان دید انجام میدهد. چون هواپیما در ارتفاع  و فاصله زیادی پرواز می کند، سرعت جابجایی زاویه ای جابه جایی آنها نسبت به میدان دید ما نسبتا کند است و بنابراین ما حس می کنیم هواپیما به کندی حرکت می کند. البته مغز وقتی شیئ را در فاصله دور دست تشخیص دهد، خود به خود درک دقیق تری از سرعت واقعی حرکت آن جسم پیدا می کند؛ ولی فاصله و ارتفاع اغلب هواپیما ها آنقدر زیاد است که مغز ما نمی تواند این فاصله را با دقت تشخیص دهد. بنابراین در تشخیص سرعت نیز دچار خطا می شود و ما حس می کنیم هواپیما به کندی حرکت می کند.  

 

 

 

 

چرا هفته هفت روز است؟

هفته و هفت روز بودن آن بر آمده از سنت اقوام سامی باستان است. اقوام سامی ( عربها، یهودی ها، آشوری ها، بابلی ها، ......) در اصل در عریستان زندگی می کردند و دامدار بودند. این اقوام تقویمی قمری داشتند و هر ماه تقریبا ۲۸ روز بود به چهار هفته تقسیم می شد. هم یهودی های باستان و هم بابلی ها آن طور که در قدیمی ترین سند ها یشان مشخص است، از هفته هفت روز استفاده می کرده اند. اقوام دیگری از " هفته " های سه روزه ( باسک ها )، چهار روزه ( نیجری ها )، پنج روزه ( جاوه ای ها و نیز مانوی ها )، شش روزه ( غنا ها )، هشت روزه ( اتروسکایی ها و کلت های باستان )، نه روزه ( اقوام بالتیک قرون وسطی )، یازده روزه ( چین، ژاپن، کره باستان، مصری های باستان و فرانسه دوره انقلاب ) استفاده می کرده اند. ارانیها پیش از اسلام با مفهوم هفته آشنایی داشتند و احتمالا تحت تاثیر مزایای تقویم یهودی از تقویم مبتنی بر هفته هم استفاده می کرده اند. در شاهنامه فردوسی از هفته و روز چهار شنبه نام برده شده است. سغدی ها که قوم بودایی و از ایرانیان شرقی ساکن آسیای میانه بودند هفته هفت روزه داشتند. با این وجود در متن های به جا مانده از دوره ساسانی تنها به نظام گاه شماری سنتی زردتشتی که هر روز از ماه نامی ویژِه داشته اشاره شده است. در این نظام هفته وجود ندارد و هر روز ماه نام ویژه ای دارد؛ در حقیقت می توان گفت یک هفته سی روز وجود داشته که در متون دوره ساسانی تنها از همین نظام نام برده شده است. برخی کارشناسان معتقدند کلمه " شنبه " در فارسی کلمه عبری " شابات " ( = سبت عربی ) به معنی " هفتم " هم ریشه هستند.    

 

 

دانلود طرح وکتور تقویم سال 2013 میلادی Calendar 2013 template

 
 

چرا وقتی در ماشین مطالعه می کنیم سر گیجه می گیریم؟ 

تهوع ناشی از حرکت در وسایل نقلیه مختلف و بیش از همه در کشتی ها رج می دهد، ناشی از اشتباه مغز در تفسیر تصاویر بسیار پر جنب و جوش رسیده از چشم ها و تقابل آنها با حس جنبش در یافت شده در گوش میانی است. وقتی در حال حرکت در ماشین مطالعه کنید؛ نگاه شما به چیزی که در حال مطالعه آن هستید خیره می ماند؛ در حالی که گوش میانی شما مداوم پیام می دهد که در حال حرکت هستید و بالا و پایین و چپ و راست می روید. وقتی مغز این دو داده متناقض را دریافت کند، احساس خطر می کند و زنگ خطر را به صدا در می آورد زیرا به نظر مغز این تناقض می تواند ناشی از مسمومیت یا اختلا در عملکرد گوش میانی یا چشم باشد. بنابر این حالت تهوع به شما دست می دهد و نا خوداگاه وادار می شوید در وضع امن (یعنی نشسته و خوابیده) قرار بگیرید تا بر اثر نقص احتمالی در عملکرد گوش میانی دچار حادثه نشوید. حدود یک سوم انسان ها آن قدر به این قضیه حساس هستند که هیچ وت دلشان نمی خواهد در حال حرکت در ماشین یا قطار مطالعه کنند یا به موبایل خود نگاه بیندازند. بچه های دو تا دوازده ساله، مبتلایان به میگرن و خانم های باردار بیش از بقیه دچار این سر گیجه ها و تهوع ناشی از حرکت می شوند، شاید به خاطر اینکه در وضعیت آسیب پذیری قرار دارند. 

   

 

 

 

چرا پرنده های مهاجر به شکل ۷ پرواز می کنند؟

تا کنون دلایل مختلفی در خصوص چرایی پرواز پرندگان مهاجر به شکل عدد ۷ مطرح شده است، اما دو دلیل هستند که از اهمیت بالایی برخوردار هستند. نخست آن که پرواز دسته های پرندگان به شکل هفت به آن ها امکان می دهد تا انرژی خود را ذخیره کنند. وقتی هوا از میان بال های پرندگان عبور می کند، کمی نیرو برآ  در پشت هر پرنده ایجاد می شود.  پرندگانی که در آرایش هفتی پرواز می کنند، برای استفاده از این مزیت آیرودینامیکی بال های خود را هم فاز باهم حرکت دهند؛ در نتیجه پرنده پشتی احتیاج کمتری به بال زدن برای پرواز دارد. اما پرندگانی که در مسیر مستقیم پرواز می کنند، بال های خود را با فاز مخالف به هم می زنند تا اثر مخرب فشار رو به پایین بال زدن پرنده جلویی را خنثی کنند.

دلیل دومی که برای این شیوه پرواز مطرح می شود آن است که پرواز در دسته هایی به شکل ۷ سبب می شود پرندگان جلویی دید یکدیگر را سد نکنند و هر کدام دید بازی نسبت به مقابل خود داشته باشند. نتایج مدل سازی های رایانه ای نشان می دهد برای بدست آوردن این دو مزیت، بهترین وضعیت پرواز برای دسته پرندگان به شکل عدد۷ است. نکته جالب این است که در مدل سازی های رایانه ایی، برخورداری از هیچ کدام از این دو نکته ( دید بهتر و مقاومت هوایی کمتر ) به تنهایی سبب پیدایش شکل ۷ برای دسته پرندگان نمی شود؛ بلکه ترکیب آن هلا با یکدیگر است که سبب انتخاب شکل ۷ توسط رایانه می شود.        

  

 

 

 

 

 آپاندیس ما به چه دردی می خورد؟

برای بیشتر مردم، آپاندیس فقط وقتی متورم می شود و لازم است تا برداشته شود، معنی پیدا می کند. قبلا گمان می شدکه اجداد ما برای هضم مواد گیاهی به آن نیاز دشتند ولی هدف اصلی این شاخه باریک و 11 سانتیمتری روده بزرگ هنوز به صورتیک راز باقی مانده است.
نظریه اصلی که در سال 2007 گزار شد، ایناست که آپاندیس ساخته شده تا مکانامنی برای باکتری های مفید باشد. آنها می توانند در آنجا باقی بمانند و بعد از اینکه روده ها از مواد کثیف پاکسازی شدند، دوباره جمعیت خود را بازسازی کنند. در کشورهای توسعه یافته آپاندیسیت نسبتا فراوان و شایع است. در قسمت هایی از آفریقا که رعایت اصول بهداشتی مدرن وجود ندارد میزان آپاندیسیت از ایالات متحده بسیار کمتر است. محققان معتقدند که در این مناطق آپاندیس هنوز نقش مهمی برعهدهداردو در واقع برای میکروب های سودمند، کشتی نوح به حساب می آید. فقط انسان ها نیستند که آپادانیس دارند. آپاندیس در پستاندران دیگر از جمله جوندگان و موش های دماغ دراز درختی نیز وجود دارد.

 

 

 

 

 

چرا انسان ها غالبا راست دستند؟


حدود 90 درصد مردم راست دستندو هیچ کس دلیل آن را نمی داند. جنبه های فرهنگی در این رابطه وجود دارد ولی همه چیز از رحم آغاز می شود. 9 تا از هر 10 جنین ترجیح می دهند که شست دست راست خودر ا بمکند. نظریه اصلی این است که دست غالب با زبان ارتباط داردکه به طور اعظم در نیمکره چپ مغز پردازش می شود. یعنی ناحیه ای که سمت راست بدن را نیز تحت کنترل خود دارد. این ممکن است به این خاطر باشد که زبان از حرکات تکامل یافته است یا اینکه قرار دادن دو قسمت پیچیده مغز در کنار هم کارآمدتر است ولی چرا اولین بار زبان در طرف چپ ایجاد شد؟این می توانسته فقط یک جهش ژنتیکی اتفاقی در هزاران سال گذشته باشد. در سپتامبر 2013 دانشمندان در تناقض با مطالعه ای دیگر که 4 هزار دوقلو را بررسی کرده و هیچ عنصر ژنتیکی قدرتمندی را پیدا نکردند، ارتباط محتملی بین ژن PCSK6 و دست غالب کشف کردند.محققان در دانشگاه کانزاس نشانه هایی را روی دندان ها پیدا کردند که نشان می دهد انسان های باستان هم بیشتر دست راست بودند ولی به رغم طبیعت غالب این مسئله، در حال حاضر دانشمندان با وجود تلاش های متعدد هنوز کاری از پیش نبرده اند.

 

 

چرا بریدگی انگشت با کاغذ تا این حد دردناک است؟

اگر با استفاده از میکروسکوپی قوی به لبه کاغذ نگاه کنید، متوجه ساختار دندانه دار آن می شوید. این ویژگی در کنار نازکی کاغذ آن را به چاقویی خطرناک تبدیل می کند. علت درد وحشت ناک بریدگی با کاغذ این است که به دلیل شکاف تیغ مانندی که ایجاد می کند، هم زمان تعداد زیادی از گیرنده های درد را در ناحیه ای بسیار کوچک تحریک می کند. همچنین از آن جایی که بریدگی با کاغذ چندان عمیق نیست، خون ریزی محدود است که باعث می شود گیرنده های درد در معرض محیط باز قرار داشته باشند.  

 

 

 

چرا خمیازه می کشیم؟

وقتی گازکربنیک بدن شما زیاد می‌شود، بی اختیار خمیازه می‌کشید. یعنی دهانتان را باز می‌کنید و بعد نفس خود را بیرون می‌دهید. در نتیجه مقداری از گاز کربنیک را از بدن خارج می‌کنید. این کار بی‌اختیار انجام می‌شود، زیرا در مغز ما مرکزی است که نفس کشیدنمان را تنظیم می‌کند. اگر مقدار زیادی گازکربنیک در بدن ما باشد این مرکز فعال می‌شود و ما بی‌آنکه بخواهیم نفس عمیقی کشیده و گاز کربنیک را هم بیرون می‌دهیم. شاید دیده باشید که وقتی کسی خمیازه می‌کشد، ما هم خمیازه می‌کشیم. علت این خمیازه زیاد بودن گازکربنیک نیست بلکه نگاه کردن و شنیدن صدای خمیازه روی مغز ما اثر می‌گذارد و باعث خمیازه می‌شود.

 

دلیل اینکه خمیازه می کشیم چیست؟

 

 

چرا ستاره ها چشمک می زنند؟ 

 به غیر از خورشید. دیگر ستارگانی که در آسمان می بینیم. در فاصله بسیار دوری اغز ما قرار گرفته اند؛ به طوری که حتی از پشت تلسکوپ تنها به شکل نقطه ای نورانی  به نظر می رسند. زمانی که به یک ستاره نگاه می کنیم، آشفتگی های موجود در جو زمین باعث می شود نوری که از آن ستاره به چشم ما می رسد در جهات مختلف دچار شکست شود. در نتیجه به نظر می رسد موقعیت و روشنایی ستاره تغییر می کند، که باعث می شود ستاره در نظر ما حالت چشمک زن پیدا کند.

 

 

 


چرا فلفل قرمز تند است؟


گیاه فلفل ماده‌ای شیمیایی به نام «کاپسایسین» تولید می‌کند تا پستانداران گیاهخوار را از خوردن میوه‌هایش باز دارد، اما باز برای پرنده‌ها و مارمولک‌ها شیرین است. دندان پستانداران دانه‌های فلفل را خرد و تخریب می‌کنند، اما پرندگان آنها را سالم و دست نخورده قورت می‌دهند و به انتشار گیاه کمک می‌کنند. به همین دلیل، گیاه به گونه‌ای فرگشت یافته تا سامانه‌ای برای دفاع شیمیایی ایجاد کند که در عین حال ‌که برای پستانداران رنج‌آور و سوزاننده است، هیچ اثری روی پرندگان نداشته باشد.


چرا بعضی وقت‌ها حس می‌كنیم صحنه‌ای از زندگی روزمره خود را در خواب دیده‌ایم؟


در زندگی روزمره گاهی دچار توهماتی می‌شویم و فكر می‌كنیم كسی یا چیزی را قبلا دیده‌ایم كه هرگز یادمان نمی‌آید كی و كجا بوده؟ در روان‌شناسی تعابیر مختلفی برای این حالت وجود دارد؛ برخی دنبال ریشه‌های روان‌شناسی برای آن می‌گردند. از نظر نوروفیزیولوژی علت این اتفاق مدارهای تند پاسخی هستند كه گاهی باعث ایجاد چنین احساسی می‌شوند. این حالت به هیچ عنوان به تنهایی یك اختلال به حساب نمی‌آید. در ضمن توهم هم محسوب نمی‌شود. این حس در میان بسیاری از افراد تجربه شده است. در یك تحقیقات رسمی اعلام شد كه حدود 70درصد افراد حداقل یك بار چنین تجربه‌ای داشته‌اند. محققان توانسته‌اند به كمك هیپنوتیزم این حس را شبیه‌سازی كنند. پروفسور سوزومو تونگاوا- برنده نوبل پزشكی در سال 1987- در مورد این پدیده می‌گوید: «قلب مغز انسان فضایی با عنوان هیپوكمپوس است كه در حقیقت نوعی ماشین حساب، تجسم‌كننده و بررسی‌كننده اطلاعات مربوط به حافظه‌ است. این فضا از مكان‌هایی كه انسان مشاهده كرده و تجربیاتی كه كسب می‌كند نقشه‌برداری كرده و برای استفاده در آینده آرشیو می‌سازد. اما هنگامی كه دو تجربه بسیار شبیه به هم آغاز می‌شوند، این نقشه‌های ذهنی به روش‌های مختلفی تعبیر و بازخوانی می‌شوند.
چرا بعضی از آدم‌ها همیشه بدن‌شان سرد است؟


دمای بدن را فعالیت هیپوتالاموس در مغز تنظیم می‌كند و در این فرایند آهن، نقش مهمی دارد. به همین دلیل افرادی كه كم‌خونی دارند بیشتر احساس سرما می‌كنند. گردش ضعیف خون كه بر اثر فشار خون بالا یا مصرف دارو اتفاق می‌افتد در بیماران می‌تواند منجر به احساس سرما شود. تیروئید كم كار هم عامل دیگری است كه متابولیسم بدن را تا حدی پایین می‌آورد و گرمای لازم تولید نمی‌شود. بعضی مطالعات نشان داده كه حتی ممكن است زمینه‌های ژنتیكی در احساس سرمای افراد موثر باشد. اگر شما از آن دسته افرادی هستید كه حتی در تابستان نیاز دارید ژاكت یا لباس‌های پشمی بپوشید، غذاهای آهن‌دار مانند گوشت قرمز كم‌چرب، لوبیا و سبزیجات برگ‌دار سبز بخورید تا كم‌خونی شما برطرف شود. همچنین از مصرف نیكوتین كه رگ‌های خون را منقبض و گردش خون را ضعیف می‌كند بپرهیزید.■□■□■□■■□■□■□■□■□■□■□■□■■□■□■□■□■□■□■□■□□■□■□■□■□■■□■□■□■□■□■□■□■□■□■□■□■□■□■□■□■□■》بخش سوم این پست 《هضم شدن آدامس در معده 7 سال زمان می طلبد؟ 

هضم‌شدن آدامس هرگز هفت سال زمان نیاز ندارد، چون در حقیقت هرگز هضم نخواهد شد. گذشته از مقداری مواد شیرین‌کننده و معطر، چیز زیادی در آدامس وجود ندارد که بدن انسان قادر به هضم‌کردن آن باشد. قسمت اصلی آدامس از بس‌پار (پلی‌مر) منعطفی به نام الاستومر ساخته شده که با گلیسرین و افزودنی‌هایی ساخته‌شده از روغن نباتی (برای مرطوب و نرم‌نگه‌داشتن آدامس) ترکیب شده‌اند. بدن انسان به سختی می‌تواند چیز زیادی از این ترکیب هضم کند و وقتی نتواند آن را هضم کند، مثل بقیه مواد هضم‌نشدنی به صورت زباله به پایین می‌رود و دفع می‌شود. به همین سادگی، به همین خوشمزگی.

البته این موضوع بدین معنی نیست که قورت‌دادن آدامس کار درستی است. قورت‌دادن مقدار زیادی آدامس (یک‌جا) می‌تواند باعث انباشت آن‌ها و مسدودشدن مسیر لوله گوارش شود. متأسفانه لوله گوارش انسان، برخلاف مسیرهای قانونی و فراقانونی خیلی از کشورها، مسیرهای فرعی ندارد و اگر کار به این‌جا بکشد، باید به پزشک مراجعه کنید. به علاوهاز کسی که آدامسش را قورت می‌دهد انتظار می‌رود خیلی چیزهای دیگر را هم قورت دهد. به این ترتیب ممکن است آدامس قورت‌داده‌شده و هضم‌نشدنی درون لوله گوارش با مواد هضم‌نشدنی دیگر (سکه، اسباب‌بازی، پوست تخمه، صدف و حتی تیغ) بسته‌ای برنده و چسب‌ناک ایجاد کند و باعث بندآمدن مسیر لوله گوارش و حتی پاره‌شدن آن شود. چنین کسانی معمولا از درون پاره می‌شوند. البته آدامس به در و دیوار معده و روده شما نخواهد چسبید و هرگز هفت سال در آن‌جا منتظر نمی‌ماند تا روزی گشایشی برسد و دفع شود، اما با توجه به خطر بندآمدن راه روده، بهتر است آدامس خود را تف کنید (البته درون سطل زباله، چون شهر ما خانه ما نیست که هر آشغالی خواستیم در آن بیاندازیم). به علاوه اگر بچه‌های شما این قدر بزرگ نشده‌اند تا متوجه شوند هر چیزی را نباید قورت دهند یا آدامس را نباید روی زمین تف کنند، بهتر است به آن‌ها آدامس ندهید و به همان شکر اضافه (که گفتیم ربطی به بیش‌فعالی آن‌ها ندارد) اکتفا کنید.

چه کشوری فوتبال را ابداع کرد؟

شواهد تاریخی نشان می دهد که قدمت بازی فوتبال به سده دوم و سوم پیش از میلاد در چین باز می گردد که به توپی چرمی پرشده از پر و مولگد می زدند. نوع دیگری از این ورزش حدود600 - 500 سال بعد در ژاپن آغاز شد؛ اما هیچ مسابقه رقابتی میان ژاپن و دودمان هان صورت نگرفت. سپس فوتبال در یونان و روم نیز رواج پیدا کرد. فوتبال در بازی های یونانیان و رومیان تغییرات عمده ای یافت؛ به طوری که دو تیم در یک میدان مستطیل شکل که خط میانی میدان نیز داشته است، بازی می کردند. مدرن ترین نسخه فوتبال در سده دوازدهم میلادی از انگلستان سرچشمه گرفت.

Image result for ‫توپ فوتبال‬‎

 

 منتظر قسمت های بعدی دانستنیها باشید

 

  

 


برچسب ها : هضم شدن آدامس در معده7 سال زمان می طلبد...!! ,
دنبالک ها : danestaniha ,

نظرات () نویسنده: F . 4 . T . E . M . E . H پنجشنبه 30 مرداد 1393 - 06:47 ق.ظ

آخرین مطالب

» " خبر جدید " ( جمعه 30 بهمن 1394 )
» ( پنجشنبه 15 مرداد 1394 )
» " بخش دوم کشور آلمان " ( پنجشنبه 1 مرداد 1394 )
» ( یکشنبه 14 تیر 1394 )
» " آشنایی با کشور آلمان " ( سه شنبه 23 دی 1393 )
» "Welcome to group Yanger Chemists ( یکشنبه 21 دی 1393 )
» " دانستنیها " ( پنجشنبه 30 مرداد 1393 )
» " بخش سوم کشور آلمان " ( جمعه 24 مرداد 1393 )
» " جهان عجایب " ( یکشنبه 19 مرداد 1393 )
» " شگفتی های علم " ( سه شنبه 14 مرداد 1393 )
» جام جهانی برزیل 2014 ( سه شنبه 24 تیر 1393 )
» " 10رازعلمی در ... " ( یکشنبه 22 تیر 1393 )
» " خوش آمدید " ( پنجشنبه 14 فروردین 1393 )
 

نظرسنجیADS

آمار بازید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
( [ ]

درباره ما

ابزار امتیاز دهی

Check Page Rank of your Web site pages instantly:

This page rank checking tool is powered by PRChecker.info service

کد حرفه ای قفل کردن کامل راست کلیک
فاتولز - جدیدترین ابزار رایگان وبمستر